Фед се насочва към по-сериозно вдигане на лихвите
Предстоят поне още две увеличения с по 0.5%, а може да има и още през есента

© ECONOMIC.BG / БТА
Всички участници в политическата среща на Федералния резерв на 3 – 4 май са подкрепили увеличение на основната лихва с половин процентен пункт. Те са се съгласили, че инфлацията се превръща в основна заплаха и ако не се предприемат действия от страна на централната банка, ще се превърне в проблем за икономиката. Това се вижда от протокола от заседанието, публикуван снощи.
Този месец увеличението с 50 базисни точки на еталонния лихвен процент за овърнайт депозитите на Фед беше първото в подобен размер от повече от 20 години.
Повечето участници прецениха, че по-нататъшни увеличения от този мащаб вероятно ще бъдат подходящи на срещите по политиката на Фед през юни и юли, според протокола.
„Всички участници се съгласиха, че икономиката на САЩ е много силна, пазарът на труда е изключително стегнат и инфлацията е много висока“, пише още в протокола, като рисковете от още по-бърза инфлация са „изкривени нагоре“ предвид продължаващите глобални проблеми с доставките, войната в Украйна и продължаването на политиката с блокирането на цели градове в Китай заради коронавируса.
В този контекст „участниците се съгласиха, че Федералният комитет за отворен пазар трябва бързо да премести позицията на паричната политика към неутрална. Те също така отбелязаха, че една по-рестриктивна политика може да е подходяща“.
Много участници“ прецениха, че увеличаването на лихвите сега „ще остави Комитета добре позициониран по-късно тази година, за да оцени ефекта от укрепването на политиката“.
Боб Милър, ръководител на отдела за фиксирани доходи в Америка за инвестиционния гигант BlackRock, каза, че протоколите сигнализират, че юли ще бъде ключов за Фед.
„С още две повишения с половин процентен пункт пътят на политиката след юли ще зависи от траекторията на инфлацията и напредъка към коригиране на дисбалансите на пазара на труда“, пише той след публикуването на протокола. Ако тези фактори се подобрят, тогава Фед ще разполага с малко място за маневри, за да премине към по-малко увеличения на лихвите, но в противен случай може да бъде принуден да удари по-силно икономиката.
Протоколите показват, че Фед се опитва да насочи по най-добрия начин икономиката към по-ниска инфлация, без да причинява рецесия или да повишава значително нивото на безработицата – задача, за която няколко участници на срещата този месец казаха, че ще се окаже предизвикателство в настоящата среда.
Инфлацията в момента е над три пъти над целта на централната банка от 2%.
Някои участници в заседанието на Фед обаче заявиха, че данните са започнали да показват, че инфлацията „може вече да не се влошава“.
Но дори и те са се съгласили, че „е твърде рано да бъдем уверени, че инфлацията е достигнала връх“.
Много различни позиции
Икономиката остава силна, отбелязва протоколът. Домакинствата са в толкова добро състояние, че служителите на Фед казват, че може да е по-трудно „да ги накараме да спрат да харчат и да премахнат натиска върху цените“.
Ограниченията в предлагането на бизнеса „все още са значителни“, се отбелязва в протокола. Намирането на работници остава трудно и „способността на фирмите да отговарят на търсенето продължава да бъде ограничена“, което е рецепта за продължаващо покачване на цените.
С твърде малка сигурност относно това кога тези условия могат да се облекчат, служителите започнаха да излагат с широк спектър от позиции за това, което може да се случи след предстоящото повишаване на лихвите – от пълна пауза в увеличаването на разходите за заеми тази есен до призивите за агресивен низ от 0.5-процентни увеличения на срещите през септември, ноември и декември.
Данните за инфлацията все още не показват убедително понижаване спрямо нивата, които изнервяха служителите на Фед и са сравними с инфлационните шокове от 70-те и началото на 80-те години на миналия век.
Междувременно някои анализатори повишиха очакванията си за рецесия, а инвеститорите в договори, свързани с лихвения процент на федералните фондове, напоследък намалиха своите оценки за това колко високо ще стигнат лихвените проценти.