Гейтс призова за пауза на апокалиптичните AI сценарии
Милиардерът смята, че изкуственият интелект може да е \"наш приятел\"

~ 2 мин.
Навлизането на изкуствения интелект (AI) в живота на хората разделя общественото мнение на две. Напоследък като че ли по-гръмко се чува гласът на скептиците, които предупреждават, че тази технология може да доведе след себе си беди за човечеството. Изказване от последните дни на милиардера и съосновател на Microsoft Бил Гейтс обаче дава основание да натиснем за малко паузата на апокалиптичните сценарии. „AI може да бъде наш приятел“, смята той.
Изказването му идва три години, след като сам предупреди за дебнещата заплаха от изкуствения интелект. Отначало AI ще ни бъде в помощ, но с течение на времето ще стане „достатъчни силен, за да се превърне в тревога”, заяви милиардерът в Q&A интервю за Reddit през февруари 2015 г.
Сега по време на дискусия в Хънтър Колидж в Ню Йорк Гейтс изрази мнение, че с навлизането на изкуствения интелект ще се даде възможност на хората да правят повече с по-малко. „AI е най-новото в технологиите, което ни позволява да произвеждаме много повече стоки и услуги с по-малко труд“, казва той миналата седмица, цитиран от CNBC. Подобна иновация ще се отрази благоприятно на развитието на обществото през следващите стотина години.
Гейтс даде пример със селското стопанство, чиято производителност доскоро зависеше пряко от метеорологичните условия, а в днешно време е благоприятствана от наличието на по-добри семена и торове например. В бъдеще изкуственият интелект ще допринесе за още по-голяма производителност.
Едно от предизвикателствата е свързано с елиминирането на много малки производители, които не издържат на темпото и финансовите възможности на големите. Също така заради роботизацията на труда има куп хора, които губят и ще продължават да губят настоящата си работа.
Според Гейтст обаче това ще помогне тези служители да запълнят съществуващите празнини в други области на пазара на труда. Той дава пример със социални дейности като грижата за възрастни хора, преподаване и подкрепа на деца със специални потребности.
Увеличаването на производителността в стопанствата ще доведе до съкращаване на работното време, изтъква още милиардерът. Според него благодарение на AI ще можем да достигнем до момент в живота на човечеството, когато хората няма да са длъжни да работят толкова много.
На трудовия пазар ще му е трудно да се адаптира бързо към новите реалности, защото изкуственият интелект се развива с по-бързи темпове. Милиардерът смята, че това е оновното предизвикателство пред обществото – да разбере как да преквалифицира работниците и да разпределя ползите в новата икономика. „Това е много важно нещо“, посочва той.
Оптимистичният поглед върху развитието на AI е диаметрално противоположен на негативните прогнози на друг технологичен лидер и визионер – Илон Мъск. Човекът зад такива новаторски проекти като SpaceX и Tesla остава меко казано резервиран, когато стане дума за изкуствен интелект.
Според Мъск AI е крие много по-голям риск за света от ядрените заплахи на Северна Корея например. Той определя развиващата се технология като „фундаментален риск за човешката раса“.