Германия е готова да се откаже веднага от руския петрол
Най-голямата европейска икономика промени коренно позицията си и вероятно предстои европейско ембарго върху руската суровина до дни

© ECONOMIC.BG / БТА
Германия заяви в понеделник, че е готова да подкрепи незабавното ембарго на Европейския съюз върху руския петрол. Това е сериозна промяна в мнението на най-големия енергиен клиент на Москва, Новата позиция на Берлин може да позволи на Европа да наложи такава забрана в рамките на дни, пише Reuters.
Износът на енергия от Русия досега до голяма степен беше освободен от международните санкции, наложени от Запада заради войната на Путин в Украйна. Киев казва, че тази вратичка на практика означава, че европейските страни финансират военните усилия на Кремъл, плащайки на Москва стотици милиони евро всеки ден.
Канцлерът Олаф Шолц, който беше по-предпазлив от другите западни лидери в подкрепата за Украйна, е подложен на нарастващ натиск да заеме по-твърда позиция, включително от управляваща коалиция, водена от социалдемократите.
Германия не е против петролната забрана за Русия. Разбира се, това е тежък товар, но ние бихме били готови да го понесем“, каза пред репортери министърът на икономиката Роберт Хабек от Зелените преди разговорите с колегите си от ЕС в Брюксел.
„Можем да се откажем от вноса на въглища и петрол сега“, каза финансовият министър Кристиан Линднер от про-бизнеса фракцията FDP пред вестник Die Welt. „Не може да се изключи, че цените на горивата могат да се повишат.“
Германският канцлер Олаф Шолц написа в Twitter, че ще действат разумно и "адаптирани към настоящата ситуация", но и "решително".
Unser Ziel muss sein, dass die #Ukraine ihre Souveränität, ihre Freiheit und ihre Demokratie verteidigen kann. Dabei unterstützen wir sie. Wir handeln besonnen und an die aktuelle Situation angepasst. Und wir handeln entschlossen. @zdf #wasnun
— Bundeskanzler Olaf Scholz (@Bundeskanzler) May 2, 2022
Германия вече намали дела на руския петрол във вноса си до 12% от 35% преди Русия да нахлуе в Украйна на 24 февруари. Но преди днешните изявления Берлин твърдеше, че има нужда от месеци, за да прекрати вноса на руския петрол.
Източните части на Германия разчитат на гориво от рафинерия, собственост на руската държавна петролна компания „Роснефт“, обслужвана от тръбопровода „Дружба“, построен по време на съветската епоха, който стига на хиляди мили до петролните находища в Сибир.
Отвикването на Европа от руския петрол вероятно ще бъде по-лесно, отколкото намаляването на зависимостта от руския природен газ. Москва поиска европейските клиенти да плащат за газ в рубли, което ЕС отхвърля. Миналата седмица Москва прекъсна доставките за Полша и България. На срещата на министрите на ЕС в понеделник беше обсъден съвместен отговор.
Малко след позицията на членовете на германското правителство дойде новината, че физическите газови потоци по газопровода „Ямал-Европа“, който доставя газ от Русия през Полша до Германия, са спрели. По данни на оператора на газопровода Gascade физическите изходни потоци в измервателния пункт Малноу на германската граница са били 13 218 713 киловатчаса в час (kWh/h), преди да паднат до 0.
Припомняме, че през март и началото на април транзитът към Германия също беше нула, а тръбата дори работеше в реверсивен режим. Тогава Москва обясняваше това с липсата на заявки от търговците.
Руският газов гигант "Газпром" не е резервирал капацитет за транзит на газ по газопровода "Ямал-Европа" за третото тримесечие, съобщи в понеделник агенция "Интерфакс", цитирайки последните резултати от търга на платформата GSA.