Германия и Австрия трябва да овладеят имотния бум
Изключително ниските разходи по заемите подхраниха нестабилните цени на имотите

Снимка: Twenty20
Германия и Австрия трябва да ограничат бума при цените на жилищата, като поставят горни граници на ипотечните кредити и принудят банките да трупат повече капитал. Това заяви службата за финансова стабилност на Европейския съюз (ESRB). Препоръките за системен риск са публикувани в петък, но датират от началото на декември и са предназначени да ускорят действията на властите в двете страни.
Австрия и Германия получиха предупреждения от ESRB през 2016 и 2019 г., но техните уязвимости не са били разгледани в достатъчна степен“, каза ESRB.
По-конкретно, ESRB иска Берлин и Виена да наложат ограничения за стойността на заема, който купувачите на имоти искат да вземат, базирайки се на покупната цена и доходите.
Но германският финансов министър Кристиан Линднер категорично отхвърли въвеждането на съотношение заем/стойност на жилищата. Той написа писмо до ESRB, публикувано в петък, че от банките просто ще се очаква да действат „разумно“.
ESRB също така препоръчва на властите да разпоредят на банките да изградят капиталови буфери, за да поемат възможни загуби.
След като препоръката беше издадена на 2 декември, германският финансов надзорен орган BaFin увеличи антицикличния буфер до 0.75% и каза, че ще бъде определен допълнителен буфер от 2% за жилищни ипотеки.
Неговият австрийски колега заяви в петък, че иска да затегне ограниченията, след като установи, че повече от половината от новите ипотеки не отговарят на стандартите, които не са обвързващи. Те включват първоначална вноска от най-малко 20%, разходи за обслужване, които не надвишават 40% от дохода на домакинството и максимален матуритет от 30 години.
„Нямаме имотен балон, който е на път да се спука“, каза пред репортери заместник-управителят на централната банка на Австрия Готфрид Хабер.
Но имаме висок ръст на цените, висок ръст на кредитирането и следователно системни рискове, които се увеличиха през последните месеци и следователно трябва да се справяме проактивно“.
Държавите, които получават препоръки на ESRB, трябва „да действат или да обяснят“ защо не са го направили, според правилата на ЕС. Но регулаторът не може да налага санкции.
Препоръките на ESRB идват, точно когато Европейската централна банка прекратява мащабните си покупки на облигации и се очаква да увеличи лихвения процент след години на агресивни стимули.
Изключително ниските разходи по заеми помогнаха за подхранването на нестабилните цени на имотите в по-богатите страни от еврозоната и особено в големите градове.