„Главболгарстрой“ работи по енергийни и строителни партньорства в САЩ
Българската компания води разговори за членство в Американската асоциация на строителите чрез дъщерното си дружество

© ECONOMIC.BG / ГБС
На снимката от ляво надясно: Марк Вашко, ръководител на представителството на ГБС в САЩ, Калин Пешов, председател на УС на „Главболгарстрой Холдинг“, Питър Вайхлайн, главен изпълнителен директор на Асоциация на бившите членове на Конгреса на САЩ, Пламена Ненкова, зам.-изпълнителен директор на „Главболгарстрой Холдинг“
„Главболгарстрой“ проведе стратегически разговори за партньорство с енергийния гигант Shell и големи строителни фирми в Съединените щати. По време на посещението си във Вашингтон представителите на българската компания представиха пред Американския ядрен регулатор и приоритетите на холдинга по отношение на проекти в сферата на атомната енергетиката.
Възможност за малки модулни реактори
Припомняме, че строителният холдинг е част от консорциума, избран да изгради новите блокове в АЕЦ „Козлодуй“ по американската технология AP1000, разработена от Westinghouse. Сега от компанията посочват, че са ангажирани и с възможността да бъдат изградени и малки модулни реактори (SMR) на територията на страната.
Изпълнителният директор на американския ядрен институт Карол Бериган отбеляза значението на подобен тип проекти и постави акцент върху сътрудничеството по отношение обмен на опит и експертиза. Именно последното е един от приоритетите на енергийния институт, който обединява повече от 350 организации и компании. Той е водещата американска политическа и технологична организация, която покрива всички аспекти на търговската ядрена индустрия.
На снимката от ляво надясно: Карол Бериган, изпълнителен директор на Американския ядрен институт, и Пламена Ненкова, зам.-изпълнителен директор на „Главболгарстрой Холдинг“
И двете страни са се съгласили, че ядрената енергия е надежден източник, който ще помогне за намаляване зависимостта в региона на Югоизточна Европа от внос на изкопаеми горива. В допълнение този вид гориво допринася и за ефективното намаляване на емисиите на въглероден диоксид и дава възможност на електроенергийните системи да гарантират по-голям дял слънчева и вятърна енергия.
Декарбонизация на пристанищна инфраструктура
Разговорите между представителите на „Главболгарстрой“ и Shell по време на състоялите се във Вашингтон срещи са били в посока устойчиви решения за електрификация на пристанища и морски съдове. Енергийният гигант работи с редица доставчици по тази своя цел, а ГБС от своя страна изпълнява проекти на две от ключовите пристанища в България – тези в Бургас и Варна.
Решенията, по които работи Shell, имат за цел да намалят емисиите, да подобрят енергийната ефективност и да подкрепят по-широкия преход към декарбонизация на пристанищната инфраструктура и флота. В тази връзка, преди няколко месеца компанията подписа с Пристанищната администрация на Хамбург (HPA) меморандум за стратегическо партньорство, чиято основна цел бе именно проучване на възможностите за декарбонизиране на пристанищата чрез електрифициране на корабите и разработване на мрежи за зареждане.
Навлизане в строителния сектор на САЩ
Сътрудничество с по-широк кръг заинтересовани страни и партньорски компании по изпълнението на големи инфраструктурни проекти в сферата на пътното строителство, жп, енергийна и водна инфраструктура, е било сред темите на проведените разговори от „Главболгарстрой“ с Американската асоциация на строителите – основната щатска организация в този сектор. Тя включва 27 000 фирми членки и фокусира дейността си върху подобряване качеството на строителството, защитавайки обществения интерес. Сред основните области, които организацията поставя за свой приоритет са: развитие на инфраструктура, енергетика и околна среда, образование и изследвания, иновации и технологии, развитие на работната ръка, здраве и безопасност, управление на риска и др.
Калин Пешов, председател на Управителния съвет на ГБС, Пламена Ненкова, зам.-изпълнителен директор и Марк Вашко, ръководител на Представителството на компанията в САЩ, разговаряха със Сара Галегос, директор „Строителство“, Джон Чеймбърс, директор „Комунална инфраструктура“ и Джордан Хауърд, „Индустриално строителство“, относно присъединяването на българската компания, посредством американското ѝ дъщерно дружество, към структурите на организацията.