„Главболгарстрой“ се присъединява към мрежата на EUROGAS
Българската строителна компания и европейската асоциация ще си партнират за бъдещето на газовата инфраструктура и пазара на природен газ

© ECONOMIC.BG / Главболгарстрой
- Съдържание от „Главболгарстрой“
След поредица проведени в Брюксел срещи и разговори между „Главболгарстрой“ и EUROGAS през 2021 г., българската строителна компания взе решение да се присъедини към мрежата на влиятелната европейска асоциация, представляваща търговците на едро и дребно на природен газ, както и газоразпределението. Така ГБС е единственият член в европейската структура от България, в която до този момент нямаше представителност от страната.
EUROGAS е организация, създадена през 1990 г., която допреди включването на „Главболгарстрой Интернешънал“ АД в структурите й обединяваше 56 компании и асоциации от 24 държави. Асоциацията подкрепя ролята на газа в енергийния микс посредством осигуряването на диалог между големи европейски индустриални представители, световни газови добивни/газоразпределителни компании и съответните европейски институции и регулаторни органи.
Като подкрепя глaдĸoтo фyнĸциoниpaнe нa вътpeшния eвpoпeйcĸи гaзoв пaзap, ЕURОGАЅ нe ocтaвя вcтpaни, а дoпpинacя aĸтивнo и зa пocтигaнeтo нa aмбициoзнитe ĸлимaтични цeли нa oбщнocттa. Визията на организацията е насочена към силен и интегриран пазар на природен газ, който е в подкрепа на дейности и политики за енергийната ефективност, намаление на въглеродните емисии, производство на енергия от възобновяеми източници, производство и транспортиране на възобновяем газ/водород и др.
Тема, по която "Главболгарстрой" и EUROGAS вече са водили съвместни разговори, е тази за ролята на газа и газовата инфраструктура за осигуряване на по-високи нива на потребление на водород в Европа. Meждy двeтe opгaнизaции ca oбcъждaни пoзиции нa европейската асоциация, нacoчeни ĸъм цeлитe зa възoбнoвяeм и ниcĸoвъглepoдeн гaз, ĸaĸтo и зa cмecвaнeтo нa дo 20% вoдopoд в cъщecтвyвaщaтa инфpacтpyĸтypa зa пpиpoдeн гaз в paннитe eтaпи.
И двете страни са отбелязвали, че използването на вече изградената газова инфраструктура за развитието на пазара на водород, вместо изграждането в самото начало на изцяло нови отделни мрежи, е икономически оправдано и необходимо. Предпоставка за това обаче е осъществяването на специализирана модернизация на съществуващата газова инфраструктура, която ще позволи смесване и преобразуване на водорода. В този процес строителните компании, както и производителите и доставчици на техническо оборудване, ще изиграят централна роля.
Устойчивите инвестиции в газопреносните и газоразпределителните мрежи безспорно ще съдействат за налагането на декарбонизаращи технологии – улавяне и съхранение на въглерод (CCS), водород, биометан и др., всяка от които ще подкрепи целта за постигане на климатичен неутралитет на ЕС до 2050 г. Именно превръщането на газовите мрежи, в такива, които могат да пренасят и водород, е значително по-евтино от изграждането в самото начало на изцяло нова водородна инфраструктура. В допълнение към това, модернизацията може да бъде извършвана и на етапи - в зависимост от развитието на водородния пазар, т.е. в зависимост от динамиката на неговото търсене и предлагане. Технологиите за подобно преобразуване са отдавна тествани и валидирани в оперативна/индустриална среда и са вече широко достъпни.