Глобалните емисии на CO2 са рекордно високи през 2018 г.
Ето кои държави имат най-голям принос за това

© ECONOMIC.BG / Pixabay
Въпреки повишените призиви за намаляване на глобалните емисии в светлината на изменението на климата, свързаните с енергията емисии на въглероден диоксид в световен мащаб са нараснали с 1.7% през миналата година, достигайки рекордно високо ниво, според Международната агенция по енергетика. Това е най-големият темп на растеж, наблюдаван от 2013 г. насам.
Докато в Европа емисиите намаляват, те се покачват в големите икономики като САЩ, Китай и Индия.
Въглищата, особено в Азия, играят значителна роля в увеличението. В същото време си струва да се отбележи, че според данните за 2017 г. САЩ все още произвеждат два пъти повече въглероден диоксид на глава от населението спрямо Китай и почти девет пъти повече от Индия, подчертавайки увеличеното въздействие върху околната среда от по-високия жизнен стандарт.
Всичко това означава, че целта на Парижкото споразумение за климата да ограничи увеличаването на глобалната температура до 1.5 °C може да си остане само мечта, ако потреблението на енергия в световен мащаб не се промени, пише "Форчън".
Данните показват най-големите ръстове по региони и държави. Вижда се, че в Индия, САЩ и Китай увеличението на вредните емисии е най-голямо.
В Топ 10 на държавите с най-много емисии на въглероден диоксид като абсолютна стойност водач е Китай, следван от САЩ и Индия, Русия и Япония.
Също в Топ 10 са Германия, Южна Корея, Иран, Саудитска Арабия и Канада.