Държавата се отказа да участва в сделката за ЧЕЗ
Позицията е съгласувана с премиера Бойко Борисов

Българската държава няма да участва по никакъв начин в сделката за българските активи на CEZ. Това каза министърът на финансите Владислав Горанов по време на третото заседание на временната парламентарна комисия за случая ЧЕЗ.
Той заяви, че позицията му е съгласувана с премиера Бойко Борисов. „В последните месеци с премиера Бойко Борисов сме се обединили, че участие на държавата е нецелесъобразно, не бихме участвали в такава сделка”, каза министърът.
Той обясни, че държавата има достатъчно законодателни механизми, затова не е необходимо правителството да придобива и притежава активи на дружеството по тази сделка.
„Дали сделката ще се реализира или не, е извън регулаторните функции на държавата. Нямаме намерение като изпълнителна власт да се намесваме в частно-правни отношения”, категорично заяви Горанов.
Финансовият министър обясни, че след срещата между управляващите и Върбакова, в отговор на обществените очаквания, правителството е обявило готовност за намеса на българската държава в сделката. Уговорката е била Гинка Върбакова да проведе разговор с чешката страна дали тя е готова да допусне българската държава да участва в сделката.
По думите на Горанов официален отговор по този въпрос до момента няма нито от страната на българската фирма, нито от страна на чешкото дружество.
"Въпреки обществения интерес, ние не смятаме, че това е методът за защита на интересите на българските граждани - т.е. включването на българската държава в една подобна сделка", каза още Владислав Горанов.
Председателят на временната комисия Жельо Бойчев каза, че е очаквал премиерът да присъства на днешното заседание, тъй като е трябвало да даде отговор на въпросите, които стоят пред комисията.
"Изпратили сме писмо до чешката страна за това какви са били изискванията към купувачите на ЧЕЗ", коментира Бойчев.
Борисов от своя страна заяви, че не може да коментира детайлите по сделката, защото изявленията му може да окажат отражение върху арбитражното дело срещу България, което чешката държава води.
Главният прокурор Сотир Цацаров обясни, че няма образувани досъдебни производства и преписки срещу собствениците на "Инерком" Гинка и Славчо Върбакови, както и такива, които касаят компанията им. Срещу Славчо Върбаков има едно прекратено досъдебно производство за данъчни измами, обясни по-късно главният прокурор. По думите му производството срещу останалите лица от групата е продължило с обвинителен акт, внесен в Специализирана прокуратура, но срещу Върбаков няма образувани обвинения.
Припомняме, че веднага след като стана ясно, че малко известната "Инерком" на Гинка Върбакова ще придобие ЧЕЗ и се разрази полемика в обществото около способността на малката фирма да управлява критична инфраструктура, се намеси правителството. Върбакова бе привикана от премиера Бойко Борисов в Министерския съвет да дава обяснения.
След срещата собственикът на "Инерком" заяви, че е склонна държавата да се включи под някаква форма в сделката и дори отиде до Чехия, за да пита CEZ. Тогава вицепремиерът Томислав Дончев и финансовият министър Владислав Горанов застъпиха тезата, че държавата трябва да получи контрол над активите на CEZ в България.