Гъбите може да се окажат ключово решение в борбата със замърсяването
Скорошно проучване показва, че белите манатарки могат да помогнат за пречистването на водите

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
Скорошни изследвания достигат до извода, че гъбите – важен продукт от хранителната верига – могат да се окажат ключът към справянето с редица замърсители. Проучване на изследователи от университета в Утрехт в Холандия установи, че остатъчните отпадъци от отглеждането на бели манатарки могат да се използват за пречистване на водата.
Хубавото на този поток от отпадъци (във водата) е, че има ниска стойност и затова можем да го направим по-ценен“, каза Бригит ван Бренк, един от изследователите зад проучването, пред CNBC.
Екипът от изследователи обяснява в проучването, което бе публикувано през април, че бялата гъба е сред видовете гъби, които произвеждат ензими, разграждащи лигнина - полимер, който има структурни свойства в дървото и растенията.
Изследователите откриват, че микрозамърсители във водата биват отстранени с помощта на гъбен сустрат, на 90% за седем дни.
Замърсителят плаща
По-специално в Обединеното кралство опасенията относно замърсяването на водата нарастват. В различни проучвания от миналата година откриват повече от 50 химикала в морската вода край южното крайбрежие на Англия, включително фармацевтични продукти и пестициди.
Доклад от 2023 г. на кредитиращия клон на Европейския съюз, Европейската инвестиционна банка (ЕИБ), подчертава, че конвенционалните методи за пречистване на отпадъчни води не премахват напълно микрозамърсителите. Докладът на ЕИБ също така казва, че разходите за прилагане на допълнителни обработки за намаляване на количеството микрозамърсители във водата са „значителни“.
През април законодателите на ЕС одобриха нови мерки за пречистване на градските отпадъчни води. Това включва въвеждането на принципа „замърсителят плаща“, което означава, че производителите на козметика и фармацевтични продукти трябва да допринесат за покриване на разходите за допълнително третиране на микрозамърсители. Подобни правила обаче все още не е планувано да бъдат въведени в Англия.
Различни изследвания
Друго проучване, от месец май, установява, че субстрат от гъби, направен под формата на чай, може да премахне текстилното обагряне на водата.
По-общо казано, има и други примери, при които гъбите показват добри резултати по отношение на борбата със замърсителите в околната среда.
Пример за това е период, в които гъби са използвани в тропическите гори на Амазонка в опити за почистване на нефтени разливи.
Имайки предвид тези примери, човек може да се чуди защо използването на гъби за почистване на околната среда не се практикува по-широко.
Даян Пърчис, професор по екологични биотехнологии в университета Middlesex в Обединеното кралство, каза пред CNBC, че „липса на инвестиции е голямо предизвикателство“.
Например, интегрирането на допълнителна стъпка за пречистване в съществуваща система за пречистване на отпадъчни води изисква допълнителна инвестиция за промяна на съществуващата инфраструктура“, каза тя.
За да се разшири мащабът на такова изследване за третиране на по-големи количества отпадъчни води, е необходим мултинационален подход, казва изследователката.
Стартъпи
Някои стартиращи компании вече използват биоразграждащата сила на гъбите, за да намерят решение на проблема с отпадъците. Американската фирма Mycocycle използва гъби, за да консумира и елиминира токсините от промишлените отпадъци и да ги превърне в нисковъглеродни суровини.
Шведският стартиращ MycoMine има пречиствателна станция, която използва гъби за разлагане на замърсители, което води до биомаса, органичен материал, който може да се използва като възобновяем източник на енергия.
Глобалната платформа за данни Dealroom каза, че общо 2.5 милиарда долара са събрани през последните пет години от 139 стартиращи фирми, които използват мицели (гъби) за своето производство.
Опаковките и текстилът са сред другите области, в които компаниите са създали продукти на основата на гъби.