Хъб „Балкан“ щял да бъде като в Австрия
За да има енергийна борса у нас, са нужни законодателни промени, смята Валентин Николов

~ 2 мин.
За да има енергийна борса в България, са нужни законодателни промени, които да регламентират дейността й. Това каза пред журналисти в Народното събрание Валентин Николов, председател на Комисията по енергетика. Той откри днес кръгла маса, на която беше представена концепцията за газов хъб "Балкан".
"Текстовете за промяна на Закона за енергетиката ще бъдат публично дебатирани и представени на експерти в сектора", посочи Николов.
Според председателя на КЕВР Иван Иванов правилното решение е взаимстване на търговска платформа от сериозен търговец. Като добър вариант той определи Средноевропейската платформа за природен газ "Баумгартен" в Австрия“. Той допълни, че с либерализирането на пазара на природен газ, ролята на енергийния регулатор се засилва. "КЕВР ще одобри и мерките за контрол на ликвидността, за недопускане на пазарни злоупотреби и изтичане на вътрешна информация от борсата", добави той.
По думите на енергийния министър Теменужка Петкова новата газова стратегия на България цели референтни цени, стандартизирани договори, активни брокери и Бенчмарк индекс. По време на обсъждането днес стана ясно, че е необходимо да се изработи регулаторна рамка, за да се реализира газовият план на България.
Дружеството "Газов Хъб Балкан" ЕАД е регистрирано през януари тази година с цел създаване на газова борса. Дружеството е с капитал 500 000 лв. изцяло държавна собственост. Дялове на компанията може да бъдат предложени на други юридически и физически лица - търговци на едро, производител или енергийни борси, но при запазване на контролния пакет от "Булгартрансгаз" ЕАД.
Експертни оценки, разпространени по време на работната среща, показват, че търсенето на природен газ на борсата ще се увеличи от близо 700 млн. куб. метра през 2020 година до почти 2.5 млрд. куб. метра през 2024 г.
„Измененията на Енергийната стратегия на България влязоха в НС в края на миналата година и нашата фирма предприе мерки за създаде дружеството "Газов Хъб Балкан", каза Владимир Малинов, изпълнителен директор на "Булгартрансгаз". Предприели сме мерки за създаване на ликвиден пазар на природен газ, посочи още той.
„Отчитаме сериозността от ниската пазарна ликвидност на природен газ“, каза Кирил Равначки, директор на ГХБ . Създаването на борсата ще повиши ликвидността на пазара, дава възможност на търговците да сключват сделки на едно място и така осигурява ползи за всички участници на пазара, каза още Равначки. Той настоява за засилване на правомощията на КЕВР с цел контрол и мониторинг, както и за повече сигурност на страните.