Hyundai преговаря с корейски банки за финансиране на блоковете в АЕЦ „Козлодуй“
Южнокорейската компания се опасява от нечестни действия на конкуренти, вероятно визирайки опита да се вкара през „задната врата“ американската Bechtel Corporation

© ECONOMIC.BG / Hyundai E&C
Първата атомна електроцентрала, построена в Близкия изток от Hyundai E&C
Hyundai Engineering & Construction Co.,Ltd., избрана да строи 7-и и 8-и блок в АЕЦ „Козлодуй“, разговаря с корейското правителство и корейските държавни банки за финансиране на проекта. От компанията обаче заявиха официално, че се опасяват от потенциално нечестни действия от страна на определени конкуренти.
Прессъобщението е изпратено до медиите от името на Търговската секция към Посолството на Южна Корея.
Позицията на компанията идва малко, след като в сряда Комисията по енергетика одобри решение, с което одобрява старта на преговорите с Hyundai за реализация на проекта. Депутати от „Продължаваме промяната – Демократична България“ обаче изненадващо се опитаха да върнат американската Bechtel Corporation в процедурата по избор на строител. Депутатите Ивайло Мирчев (ДБ) и Васил Стефанов (ПП) оправдаха опита си да прокарат отпадналата компания през "задната врата" със становище на някакъв "Управляващ комитет", сформиран в Министерството на енергетиката, който пък се базира на препоръка на "Уестингхаус" – собственикът на технологията, по която ще се изграждат двата реактора.
Финансирането
Докато Hyundai E&C се готви да направи първите си стъпки към изграждането на първата в Европа ядрена електроцентрала с технологията AP1000 в партньорство с Westinghouse, от компанията „обещават да осигурят навременно и в рамките на бюджета строителство, като се ангажират с договор за фиксирана сума със собственика на проекта и бързо започване на преговори за EPC договор.“
Hyundai E&C също е в тесни дискусии с корейското правителство и корейските държавни банки за организиране на финансирането за строителната част на проекта.“
Компанията си сътрудничи с "Главболгарстрой" – най-голямата строителна фирма в България – за да увеличи максимално усилията за локализация в българската ядрена индустрия, се посочва още.
Посолството на Република Корея в България е силно заинтересовано от това Hyundai E&C да има възможност да допринесе за българския ядрен проект в "Козлодуй". Такава възможност би представлявала още един важен момент в укрепването на връзките между България и Република Корея, се казва още в съобщението.
Притесненията
Hyundai E&C изрази опасения относно потенциално нечестни действия от страна на определени конкуренти. При зорко наблюдение на ситуацията има намерение за тясно сътрудничество с Корейското посолство в България.“
От компанията напомнят, че в началото на февруари тази година Hyundai E&C участва в предквалификационния етап на проекта за изграждане на новите блокове. Собственикът на проекта, „АЕЦ Козлодуй – нови мощности” ЕАД, официално обяви Hyundai E&C като единственият участник, който преминава напред в процедурата.
Допълва се, че компанията приветства решенията на парламентарните комисии по енергетика и околна среда и вярва, че българското правителство ще управлява умело всички свързани с проекта правни процедури.
Посолството следи отблизо настоящата ситуация, включително последните развития, споделя загрижеността на Hyundai E&C, и е готово да комуникира с българската страна, когато е необходимо.“
Също така се напомня, че Hyundai E&C е водеща корейска компания в изграждането на ядрена енергия и притежава успешен опит в завършването на общо 20 ядрени реактора (27 GWe) в Южна Корея и „Атомната електроцентрала Barakah (4.8 GW)“ в ОАЕ. Допълва се, че Hyundai E&C доказа своя опит в изграждането на мощности с реактори AP-1000 чрез подписването на глобално стратегическо споразумение с Westinghouse през май 2022 г.