От никел в батерия: Индонезия извежда минната си индустрия на ново ниво
Индонезия иска да се отдалечи от износа на суровини и да се съсредоточи върху развитието на своите индустрии

© ECONOMIC.BG / Unsplash
Индонезия може да е богата на минерални ресурси, но добивният ѝ сектор допринася само с малка част за икономиката на страната и именно в тази посока се насочват нейните усилия за растеж.
Държавата от Югоизточна Азия може да се похвали с множество природни находища, включително калай, никел, кобалт и боксит - някои от които са важни суровини за производството на електрически превозни средства. Въпреки големия износ, минералният и въглищният сектори са допринесли само с 5% към БВП на Индонезия през 2019 г., посочва CNBC.
За да стимулира икономиката си, Индонезия иска да се отдалечи от износа на суровини и да се съсредоточи върху развитието на своите индустрии надолу по веригата. Тези дейности включват преработка на суровини в готови продукти за осигуряване на добавена стойност. Например, суровият петрол може да бъде рафиниран в бензин, дизел и пластмаси.
Индонезия винаги е изнасяла суровини, но е по-добре да ги преработва и консумира чрез индустрията надолу по веригата или на вътрешния пазар“, коментира президентът Джоко Видодо.
Като част от този план Индонезия забрани износа на никелова руда през януари 2020 г., а правителството се ангажира постепенно да спре износа и на други суровини.
„Мисля, че успяваме да извлечем много ползи от спирането на износа на никелова руда“, каза Видодо през 2021 г . „Затова следващата година ще спрем износа на руда на боксит, а следващата - на злато и калай“.
Всички тези процеси се очаква да създадат работни места, да увеличат маржовете на печалба за сектора, както и да намалят въглеродните емисии, според Уилям Симадипутра, анализатор в DBS Group Research.
Нова мисия
Индонезия се е насочила към три ключови сектора по веригата - минната и минерална промишленост, въгледобивната и горивна промишленост и селскостопанската промишленост.
Според Координационния съвет за инвестиции в Индонезия (BKPM) страната има най-големите запаси от никел в света, притежавайки 21 милиона тона.
Индонезия се надява да трансформира суровия никел в продукти от по-висок клас като литиеви батерии за електрически автомобили - ход, който според инвестиционния съвет ще донесе голям икономически растеж.
„Правителството работи върху изследвания относно иновациите на литиево-йонни батерии и се очаква в рамките на две до три години да можем да произвеждаме литиева батерия“, се казва в изявление на управляващите в края на 2020 г.
Индонезия е четвъртият по големина производител на въглища в света и най-големият износител на термични такива. Азиатската страна се опитва да премине и към ново поколение добив на въглища, който е жизненоважен за нея.
Това не само ще помогне за облекчаване на световната криза, но и ще генерира сигурност на вътрешния икономически растеж“, казват анализаторите.
Производството на въглища в Индонезия достигна 564 милиона тона през 2020 г. Страната е изнесла 405 милиона тона през същия период - или 31.2% от световния износ на въглища през същата година.
Термичните въглища са ключов двигател за икономиката на Индонезия. Производството, което е с най-голям принос в БВП на страната с 26%, също се задвижва от въглищната енергия.
Намаляване на зависимостта
Индонезия – четвъртият по големина вносител на пропан-бутан в Азия – планира да намали зависимостта от скъпия внос.
Bukit Asam Company, индонезийска държавна въгледобивна компания, инициира проект за газификация на въглища на стойност 2.3 милиарда долара с държавната енергийна фирма Pertamina и американската компания за промишлен газ и химикали Air Products.
Очаква се проектът да абсорбира 6 милиона тона въглища и да произведе 1.4 милиона тона диметил-етер (DME), форма на възобновяемо гориво, което може да се използва за замяна на дизелово гориво и пропан.
Това ще помогне за намаляване на годишния внос на пропан-бутан с 1 милион тона.
„Всички тези дейности ще помогнат на Индонезия да стане по-независима и да се превърне в по-силна икономика, особено на фона на настоящата тенденция на високи цени на енергията“, каза Симадипутра.