Инфлацията в САЩ достигна нов 40-годишен връх
Въпреки увеличението – изненади всъщност няма

© ECONOMIC.BG / БТА
Инфлацията в САЩ се влоши през февруари на фона на ескалиращата военна криза в Украйна и засилващия се ценови натиск, предава CNBC.
Индексът на потребителските цени (CPI), който измерва широка кошница от стоки и услуги, се е увеличил със 7.9% през последните 12 месеца, което е нов 40-годишен връх, според Бюрото по трудова статистика на Министерството на труда.
Февруарското ускорение се оказа най-бързият темп на нарастване от януари 1982 г., когато икономиката на САЩ се изправи пред двойната заплаха от по-висока инфлация и намален икономически растеж.
На месечна база увеличението на CPI е 0.8%. Икономисти, анкетирани от Dow Jones, очакваха основната инфлация да се увеличи със 7.8% за годината и 0.7% за месеца.
Като се изключат волатилните цени на храната и енергията, т.н. основна инфлация се повиши с 6.4%, в съответствие с прогнозите и върха от август 1982 г. На месечна база основният CPI расте с 0.5%, също в синхрон с очакванията на Уолстрийт.
Повишаването на инфлацията е знак, че заплатите на работниците изостават още повече.
Междувременно фондовите борси останаха под натиска на нестабилността около преговорите Русия-Украйна. Доходността на държавните облигации се повиши след отчета за CPI.
Инфлацията е гореща, но реалността е, че в този доклад няма реални изненади“, каза Майк Льовенгарт, управляващ директор на инвестиционната стратегия за E*TRADE.
Скокът на инфлацията е в съответствие с нарастването на цените през последната година. Инфлацията се повиши на фона на безпрецедентно бързи правителствени разходи на фона на постоянни прекъсвания на веригата на доставки, които не успяха да се справят с подхранваното от стимули търсене.
Бушуващата криза в Европа само засили ценовия натиск, тъй като санкциите срещу Русия съвпаднаха с нарастващите цени на бензина.
В опит да овладее инфлацията Федералният резерв през следващата седмица вероятно ще обяви първото от поредица увеличения на лихвените проценти. Това ще е първото такова от три години насам, като ще отбележи обрат в политиката на нулеви лихви и безпрецедентни нива на парични инжекции за икономика, която през 2021 г. расте с най-бързия си темп от 37 години.
Инфлационните тенденции обаче не са характерни само за САЩ. Глобалните цени в голяма степен са повлияни от същите фактори, както в Щатите, а отговорът на централните банки се очаква да е сходен. Днес Европейската централна банка заяви, че не променя основния си лихвен процент, но ще прекрати програмата си за закупуване на активи по-рано от планираното.