„Суперсила“ – инвестициите в слънчева енергия за първи път изпреварват тези в петрол
Над 1.7 трлн. долара се очаква да бъдат насочени към възобновяеми енергийни източници, ядрена енергия и електрически превозни средства
Инвестициите в чиста енергия ще увеличат преднината си пред тези в изкопаеми горива през настоящата 2023 г., като се очаква в проекти за слънчева енергия да бъдат вложени повече средства отколкото за производство на петрол за първи път в историята. Това става ясно от новия доклад на Международната агенция по енергетика, цитиран от CNN.
„Годишните инвестиции във възобновяема енергия са нараснали с близо едва четвърт от 2021 г. насам, спрямо 15% ръст при изкопаемите горива“, посочват от енергийната организация, базирана в Париж, в своя доклад World Energy Investment.
Въпреки това, инвестициите в изкопаеми горива все още се намират на двойно по-високо ниво спрямо необходимото равнище, което трябва да бъде достигнато, ако светът иска да постигне въглеродна неутралност до средата на този век.
Чистата енергия се движи бързо – по-бързo, отколкото много хора осъзнават“, каза изпълнителният директор на МАЕ Фатих Бирол.
„На всеки долар, инвестиран в изкопаеми горива, около 1.7 долара сега отиват за чиста енергия. Преди 5 години това съотношение беше 1 към 1“, допълни той.
Около 2.8 трлн. долара се очаква да бъдат инвестирани в енергетиката по света през 2023 г., от които над 1.7 трлн. долара се очаква да бъдат насочени към възобновяеми енергийни източници, ядрена енергия, електрически превозни средства и подобрения за енергийна ефективност. Останалата част от сумата се очаква да отиде за петрол, газ и въглища. През 2023 г. се очаква разходите за слънчева енергия да надхвърлят 1 млрд. долара на ден или около 380 млрд. долара на годишна база.
Това коронова слънчевата енергия като истинска енергийна суперсила. Тя се надига като най-големия инструмент за бърза декарбонизация на цялата икономика“, заяви Дейв Джоунс, ръководител в енергийната организация Ember.
„Инвестициите в нови доставки на изкопаеми горива ще нараснат с 6% през 2023 г. до 950 млрд. долара“, посочват от МАЕ.
Групата ОПЕК+ заяви, че призивите на МАЕ за спиране на инвестициите в петрол подкопават глобалната енергийна сигурност и икономическия растеж. Учени и международни климатични активисти предупредиха, че индустрията за изкопаеми горива изостря катастрофалните въздействия от изменението на климата.