Ипотечният дълг в САЩ надхвърли предишния рекорд от 2008 г.
През второто тримесечие ипотечният дълг в страната възлиза на 9.4 трлн. долара

~ 1 мин.
Ипотечният дълг на САЩ достигна рекорд през второто тримесечие, като надвиши пика си от 2008 г., когато започна разгръщането на глобалната финансовата криза. По данни на Федералния резерв в Ню Йорк ипотеките са се увеличили със 162 млрд. долара през второто тримесечие и салдото вече достига 9.4 трлн. долара, пише WSJ.
По-рано икономистите отбелязаха, че една от основните причини за световната финансова криза от 2008 г. е сривът на ипотечния пазар в САЩ.
Предишният рекорд беше поставен през третото тримесечие на 2008 г., когато достигна 9.3 трлн. долара. В доклада на Фед се подчертава, че ипотечният дълг представлява основната част от вътрешния дълг на САЩ, който сега достига връх от 13.9 трлн. долара.
Ипотеките са най-големият компонент на дълга на домакинствата.
„Голямата картина е, че когато гледате ипотеките, които са най-голямата част от домакинския дълг, все още изглежда доста здравословно“, казва Майкъл Фероли, главен американски икономист в JPMorgan Chase, отбелязвайки, че домакинският дълг наистина е нараснал, но и доходите на хората са се увеличили.Ипотечният дълг на американците намаля с около 15% от пика през 2008 г. до второто тримесечие на 2013 г., след което бавно започна да се покачва.
И все пак, картината на дълга на домакинствата е много по-различна през 2019 г., отколкото преди 11 години, тъй като стандартите за кредитиране са по-строги и по-малка част от дълга е проблемен.По-рано икономистите отбелязаха, че една от основните причини за световната финансова криза от 2008 г. е сривът на ипотечния пазар в САЩ.