„Историческа сделка“: Светът се споразумя за отказ от изкопаеми горива
Срещата на върха за климата COP28 изпраща силен сигнал до инвеститори и политици, че държавите по света са готови да сложи край на петрола и въглищата

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
Представители от близо 200 страни се съгласиха на срещата на върха за климата COP28 в сряда да започнат да намаляват глобалното потребление на изкопаеми горива, за да предотвратят тежките последици от изменението на климата. Това е първата по рода си сделка, сигнализираща за евентуалния край на ерата на петрола, предава Reuters
Тя дойде след две седмици упорити преговори в Дубай и има за цел да изпрати мощен сигнал към инвеститорите и политиците, че светът е обединен в желанието си да скъса с изкопаемите горива. Това, според учените, е последната най-добра възможност да се предотврати климатичната катастрофа.
Президентът на COP28 Султан Ал Джабер нарече сделката „историческа“, но добави, че истинският успех ще бъде в нейното изпълнение.
Ние сме това, което правим, а не това, което казваме“, заяви той на препълнената пленарна сесия на срещата на върха. „Трябва да предприемем необходимите стъпки, за да превърнем това споразумение в осезаеми действия.“
Няколко страни приветстваха сделката за постигане на нещо, което в десетилетията на преговори за климата беше неуловимо.
За първи път светът се обединява около толкова ясен текст относно необходимостта от преход от изкопаемите горива“, каза министърът на външните работи на Норвегия Еспен Барт Ейде. „Това беше слонът в стаята. Най-накрая се обърнахме към него директно.“
Повече от 100 страни лобираха упорито за категорични текстове в споразумението на COP28 за „поетапно премахване“ на употребата на петрол, газ и въглища, но срещнаха силна опозиция от ръководената от Саудитска Арабия група производители на петрол ОПЕК, която твърди, че светът може да намали емисии, без да се избягват конкретни горива.
В обсъждане на това противоречие премина срещата на върха.
Членовете на Организацията на страните износителки на петрол заедно контролират близо 80% от доказаните петролни запаси в света заедно с около една трета от световното дневно производство на петрол и техните правителства разчитат в голяма степен на тези приходи.
Междувременно малките уязвими островни държави бяха сред най-гласните поддръжници на постепенното премахване на изкопаемите горива и имаха подкрепата на огромни производители на петрол и газ като Съединените щати, Канада и Норвегия, заедно с ЕС и десетки други правителства.
Датският министър на климата и енергетиката Дан Йоргенсен се учуди на обстоятелствата около сделката.
Стоим тук в петролна страна, заобиколени от петролни страни, и взехме решението да се отдалечим от петрола и газа.“
Сделката специално призовава за „преход от изкопаеми горива в енергийните системи, по справедлив, организиран начин... така че да се постигне нетна нула до 2050 г. в съответствие с науката“.
Той също така призовава за утрояване на капацитета за възобновяема енергия в световен мащаб до 2030 г., ускоряване на усилията за намаляване на използването на въглища и ускоряване на технологии като улавяне и съхранение на въглероден диоксид, които могат да изчистят трудни за декарбонизиране индустрии.
Сега, когато сделката е сключена, държавите са отговорни за изпълнението на споразуменията чрез национални политики и инвестиции.
В Съединените щати, най-големият производител на петрол и газ в света и най-големият източник на парникови газове в историята, например, администрациите, които са съзнателни за климата, се борят да приемат закони, съобразени с техните обещания за климата, чрез политически разделен Конгрес.
Президентът на САЩ Джо Байдън постигна голяма победа на този фронт миналата година с приемането на Закона за намаляване на инфлацията, който осигури стотици милиарди долари субсидии за електрически превозни средства, вятърна, слънчева и други технологии за чиста енергия.
Увеличаването на обществената подкрепа за възобновяеми енергийни източници и електрически превозни средства от Брюксел до Пекин през последните години, заедно с подобряването на технологиите, намаляващите разходи и нарастващите частни инвестиции също доведоха до бърз растеж на тяхното внедряване.
Въпреки това петролът, газът и въглищата все още представляват около 80% от световната енергия и прогнозите варират значително относно това кога глобалното търсене най-накрая ще достигне своя връх.
Генералният секретар на ОПЕК Хайтам Ал Гайс каза в писмо от 6 декември до членовете и съюзниците на ОПЕК на COP28, че светът трябва да се насочи към емисиите, а не към самите изкопаеми горива, сплотявайки ги да се противопоставят на всяка сделка, насочена срещу петрола.
Ннефтопроизводителите твърдят, че изкопаемите горива могат да бъдат пречистени от влиянието си върху климата чрез използване на технология, която може да улавя и съхранява емисиите на въглероден диоксид. Улавянето на въглерод обаче е скъпо и все още не е доказано в мащаб.