Италиански фирми ще участват в инфраструктурни проекти
Рим е на 10-то място по размер на преките инвестиции у нас

Италиански компании ще имат възможността да участват в инфраструктурни проекти и проекти за приватизация в страната. Това заяви министърът на икономиката Божидар Лукарски при откриване на икономическия форум “България и Италия: заедно за постигане на растеж“.
„Съществуват възможности за привличане на италиански компании в проекти на приватизация, включително туристически обекти, както и концесиониране и модернизиране на летища и пристанища и изграждане и реконструкция на пътна и железопътна инфраструктура в България“, каза министър Лукарски.
Той посочи, че двустранното търговско-икономическо сътрудничество между България и Италия се развива изключително динамично, като същевременно създава предпоставки за реализиране на проекти от взаимен интерес в редица области.
По думите му такива възможности има в сферата на авто- и електромобилостроенето, електрониката и електротехниката, информационните технологии, химическата и фармацевтична промишленост, хранително-вкусова индустрия, туризма, логистиката и енергетиката.
Постоянно се увеличава броя на италианските фирми и инвестиции у нас. За периода 1996-2014 г. Италия се нарежда на 10-то място по размер на преките инвестиции в България, като размерът им достига 1,49 млрд. евро. Към момента дружествата, регистрирани на българска територия с италиански капитали са над 1000 с общо 25 хил. работни места.
Министър Лукарски подчерта, че привличането на нови и разширяването на вече съществуващи инвестиции в България е основен приоритет на Министерство на икономиката. „България се очертава като привлекателна дестинация за аутсорсинг. Това създава добри предпоставки за стимулиране на инвестиционните процеси“, допълни той.
Пред представители на италианския бизнес министърът очерта основните предимства на страната ни, сред които провеждането на активна инвестиционна политика по реда на Закона за насърчаване на инвестициите (ЗНИ), поддържането на благоприятна данъчна политика и най-ниските оперативни разходи в ЕС.
По думите му от 2004 г. досега по реда на ЗНИ са сертифицирани проекти с италианско участие на стойност 1,3 млрд. лв. В резултат от тях са разкрити над 670 нови работни места. „Между страните ни съществува активно и ползотворно сътрудничество, но вярвам, че има начини, по които то може да бъде засилено“, заяви министър Лукарски.
Сенатор Бенедето Дела Ведова, заместник-министър на външните работи и международното сътрудничество на Италианската република потвърди, че България представлява все по-важно направление за италианския износ и инвестиции. По негови думи макроикономически основи на страната ни са солидни, БВП е в растеж, а фискалното законодателство е едно от най-привлекателните в Европа.
Марко Контичели, посланик на Италия в България, изяви силното си убеждение в ролята на страната в панорамата на Европейското икономическо пространство и на стратегическото положение, което притежава тя. Той изрази надежда за по-успешното представяне на италианските делови среди в структурните проекти и приватизационните процедури на България.