Италия към Европа: Приемете бежанци, или няма пари
Централноевропейските държави все още са категорично против квотите за мигранти

Италианският премиер Матео Ренци предупреди лидерите на източноевропейските държави, че може да получат по-малко средства от ЕС за развитие, ако не помагат в кризата с бежанците. Това разказаха участници в срещата на върха на ЕС в Брюксел, предаде Reuters.
Унгария, Полша, Словакия и Чехия са сред най-твърдите противници на плановете на ЕС за прехвърляне на търсещите убежище от Южна Европа в останалите държави от съюза.
„Миграционната криза е общ проблем за всички страни от ЕС. Ако вие не покажете солидарност, страните, които внасят най-много в бюджета на ЕС, може да покажат по-малко солидарност към вас”, е заявил Ренци на своите колеги на вечерята в Брюксел, която продължила до ранните часове на петъчния ден.
Италианският премиер заплашил източноевропейските държави с намаляване на средствата за развитие, които се отпускат за техните най-бедни райони. Около 1/3 от седемгодишния бюджет на ЕС на стойност един трилион евро се заделя за проекти в по-бедни, предимно бивши комунистически държави и региони на блока, чрез така наречените „структурни фондове”.
Преговорите за следващия седемгодишен бюджет ще започнат тази година. Италия е третият най-голям вносител в бюджета на ЕС след Германия и Франция. Тъй като разходите за подслоняване на търсещите убежище нарастват, страните, които са приели повечето от тях, призовават за по-голяма помощ от бюджета на ЕС.
Холандия, която е ротационен председател на съюза, предложи част от сегашните средства в структурните фондове да бъдат пренасочени за справяне с миграционната криза, припомня Reuters.
Говорителят на унгарското правителство Золтан Ковач определи като шантаж заплахата на Италия. Ковач потвърди отдавна застъпваната от Унгария позиция, че в Европа няма място за въведената от Брюксел квотна система за разпределение на бежанците.
Той добави, че сегашната миграционна политика на ЕС се е провалила, понеже е невъзможно да бъде приложена.
Италианската заплаха (или дори намек за нея) не стана част от приетия от европейските лидери документ по бежанската тема.