Изоставането като шанс: Ще се окаже ли AI сребърният куршум за българския бизнес
Във време на бързи и резки промени, когато откритията се правят много по-често, се отварят и възможности за качествен скок

© ECONOMIC.BG / Deposit Photos
17 години след присъединяването си към Европейския съюз България продължава да е в позицията на догонващ. Страната всъщност изостава на почти всички писти, а вътрешнополитическата нестабилност е просто поредният прът в спиците на колелата ѝ. Във време на бурни промени обаче – от геополитически до технологични – рисковете може да се окажат възможност пропуските да бъдат не просто наваксани, а дори да бъде осъществен качествен скок напред.
Историята вече познава такива примери. И един от ярките такива на местна почва е в областта на иначе консервативната банкова система. Става дума за популярните на Запад чекови книжки, които така и не стигнаха до България. Секторът проспа този етап от еволюцията при финансите и вместо това директно скочи към по-модерните инструменти като дебитните и кредитните карти.
Според Ираван Хира, управляващ директор на The Financial Times Bulgaria, страната бележи изоставане в някои отношения, но и напредък в други. По думите му разликата идва от смелостта за промяна, като един от определящите фактори за добро развитие е свързан с липсата на страх от миналото.
Трябва да сме смели и да живеем в бъдещето. Да, миналото е много важно, но то не трябва да ни пречи“, коментира Ираван Хира по време на тазгодишния форум Innovation Explorer.
Днес, когато сме свидетели на толкова бързи и динамични промени обаче, се отваря и възможността за качествен скок, добавя Мария Минчева, зам.-председател на Българската стопанска камара.
Трябва да помислим как да се препозиционираме“, казва тя и дава пример с разместването при веригите на доставки.
Според нея бюрокрацията допълнително задушава опитите за напредък, а преследването на големите общностни цели – като Зелената сделка например – допълнително подчертават дефицитите в административния и бизнес капацитет.
„Това, което всички го правят, и ние го правим. В същото време ни липсва националната цел и постигането на резултати за вътрешното ни общество“, добавя Минчева.
България има огромни пропуски и в областта на иновациите и технологиите. Не особено положителната ситуацията обаче започва да придобива друг ракурс в светлината на изкуствения интелект. Ключовото в контекста на навлизащата технология е, че тя е нова за всички и предвид това стартът е равен. „Когато едно общество изостава технологично и настъпят големи нови открития, тогава може да се случи скок, изоставането да се преодолее“, казва Ираван Хира.
Изкуственият интелект може да се окаже сребърният куршум, с който българският бизнес наистина да излезе напред и да стане конкурентен.“
Една от възможните заплахи е, че вече започва да се забелязва разделителна линия между компаниите, които вече внедряват изкуствен интелект, и онези, които все още не могат да припознаят инструмента.
Започва да се наблюдава изолация между едните и другите – заради липсата на връзка между това, което съществува като технология и онези, за което е предназначено да го ползват“, отбелязва Мария Минчева.
Economic.bg е медиен партньор на Innovation Explorer Forum 2024.