JPMorgan: Русия върви към икономически колапс, който може да засенчи 1998 г.
Спадът на рублата днес е по-малък, но дългосрочните последици може да са по-тревожни
Русия върви към икономически колапс, който ще съперничи или дори ще засенчи размера на спада от 1998 г., настъпил след неизпълнението на дълга й. Все пак финансовите последици може да са по-малки от тогава, гласи още прогнозата на JPMorgan.
Около седмица след като президентът Владимир Путин прати войски в Украйна, икономистите започват да публикуват прогнози за 11-ата по големина в момента икономика в света. Трябва да се има предвид обаче, че перспективите са неясни и подлежат на преразглеждане.
Икономистите на JPMorgan Chase & Co. очакват 7% свиване на брутния вътрешен продукт тази година, става ясно от доклад от петък. За сравнение Bloomberg Economics прогнозира спад от около 9%. А връщайки лентата назад до критичната 1998 г. – тогава икономиката се сви 5.3% на фона на дълговата криза.
Руската икономика е ударена от редица санкции върху търговията, финансите и пътуванията. Западните правителства замразиха резервите на централната банка в чужбина и изключиха много от банките от глобалната система за съобщения SWIFT. Русия се опитва да предпази своята икономика и пазари с капиталов контрол, удвояване на лихвените проценти и други спешни мерки, като всичко това ще навреди на растежа.
„Санкциите подкопават двата стълба, насърчаващи стабилността – „крепостта“ на валутните резерви на централната банка и излишъка по текущата сметка на Русия“, казват в доклада си икономистите на JPMorgan.
Санкциите ще ударят своя отпечатък върху руската икономика, която сега изглежда е напът към дълбока рецесия.“
Въпреки че човешките и геополитическите последици от нахлуването на Русия в Украйна са по-големи в сравнение със случилото се през 1998 г., анализаторите отбелязват, че в краткосрочен план спадът на рублата е по-малък и страната сега има по-голяма способност да предотврати неизпълнението на дълга си, особено ако други държави продължат да се съпротивляват на налагането на санкции върху нейния износ на енергия.
Дългосрочното е това, което е по-тревожно“, каза Тим Граф, ръководител на макростратегията за EMEA в State Street Global Markets.
Според него колкото по-дълго се спазват санкциите и особено ако бъдат разширени с включването на износа на газ и петрол, толкова по-вероятно е Русия да се превърне в недостъпен капиталов пазар за години напред.
„Слабостта на валутата, която виждаме сега, неизбежно ще бъде инфлационна, особено ако икономиката остане изолирана от останалия свят“, каза той. „В този случай не е трудно да си представим екстремни сценарии, подобни на периода след 1998 г.
Приходите от петрол и газ осигуряват подкрепа в твърда валута за Русия. Това се дължи а факта, продажбата и доставките на енергия засега остават извън санкциите, тъй като правителствата се опасяват, че подобни ограничения в крайна сметка ще навредят повече на техните икономики. Русия имаше месечен излишък по текущата сметка от около 20 милиарда долара в началото на годината.
Bloomberg Economics смята, че блокирането на износа на петрол и газ би означавало, че икономиката може да се свие с около 14% тази година.