Кабинетът ще прави „стена на срама“, за да накара търговците да свалят цените
Премиерът обвини тях за „необоснован“ ръст на цените на храните с 20 до 30%

Снимка: Красимир Свраков
Назначеното от президента Румен Радев служебно правителство обсъжда създаването на нов механизъм, който да показва на потребителите как се променят цените на основни хранителни продукти от производителите до щандовете в магазините. Идеята е хората да се запознаят с надценките, които крайните търговци на дребно поставят, и така да взимат „информирани решения“. Всичко това ще бъде поместено на нова интернет страница, за която обаче не бяха дадени подробности кой ще я разработи, в какъв срок и срещу каква сума.
Иначе на нея кабинетът иска да сравнява също и цените в големите хранителни вериги в страната с тези на подобни продукти, които същите търговски брандове предлагат в други държави от Европейския съюз.
Подробносити за начинанието разкри премиерът Гълъб Донев след среща с вицепремиерите Христо Алексиев и Атанас Пеканов, министъра на финансите Росица Велкова, министъра на земеделието Явор Гечев, както и ръководствата на Комисията за защита на потребителите, Държавната комисия по стоковите борси и тържищата, Агенция „Митници“, Националната агенция по приходите и Българската агенция по безопасност на храните.
Според премиера идеята за механизма идва, след като различни държавни органи са установили разлика в цените на храните от производител през търговец до крайния потребител в рамките на
20 до 30% и нагоре“.
На този етап Донев не даде много детайли около механизма.Като цяло идеята е Агенция „Митници“ например да дава информация за цените на производителя в случай на внос, а впоследствие Държавна комисия по стоковите борси и тържищата – за цените на едро.
От казаното стана ясно, че целта на механизма е в него индиректно да се въвлече потребителят. Идеята очевидно е на хората да се даде информация за надценките и последващите печалби при различните вериги, с надеждата те сами и по свое усмотрение да „накажат“ нелоялните търговци, като спрат да пазаруват от тях.
В този механизъм, който ще създадем, целта ни е да привлечем българските потребители да бъдат в основата на контрола“, коментира премиерът и побърза да уточни, че изпълнителната власт няма да се „намесва в свободния пазар и да нарушава създадените механизми за свободна конкуренция и свободни търговия“.
Донев заяви, че целта е да се покажат „нелоялните търговски практики, така че потребителите да бъдат наясно къде се получава изкривяването в цените на най-необходимите стоки и услуги“. Така според него ще се осигури „пълна прозрачност в ценообразуването на стоките и услугите от производителя до щанда в магазина“.
Анализът на правителството и ресорните агенции сочи, че нарастването на цените от вносител до търговец на едро е с „нормални“ пазарни проценти и изведнъж разликата се усеща в магазините на дребно. Това, според управляващите, „говори за това, че има някакъв проблем във веригата от търговеца на едро до този на дребно“.
Промени в законите
Премиерът заяви, че правителството е „готово“ и с предложения за законодателни промени, с които търговията на дребно да бъде „вкарана в рамки“.
Ние дори нямаме закон за търговията на храни, докато в другите европейски държави го има“, коментира Донев.
Проблемът с цените
От ноември насам Националният статистически институт отчита забавяне на инфлацията, но детайлна справка показва, че то не се дължи на цените на храните – нещо повече, някои от тях, като яйца, млечни продукти и други, продължават да поскъпват.
Имаме плавно понижение на инфлацията, но не и на някои основни продукти, които се предлагат на дребно“, коментира премиерът.
Правителството е под натиск да направи всичко възможно да укроти инфлацията в краткосрочен план до пролетта, така че темпът на повишение на цените в България да се доближи до средноевропейския, което е един от ключовите критерии страната да бъде приета в еврозоната. За момента тя не ги покрива, а финансовият министър Росица Велкова заяви неведнъж, че надеждата е да се направи компромис от Европейската комисия и останалите 20 страни членки на валутния съюз.