Как изменението на климата влияе върху ски сезона в Европа?
Липсата на сняг представлява нарастващ риск за зимния спортен туризъм, а курортите се опитват да се адаптират с алтернативни предложения

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
Антон Боднер изпита облекчение, когато заваля обилен сняг в Кицбюел, Австрия, точно навреме за началото на ски сезона, пише в специален материал DW.
Това намали голямото напрежение“, каза изпълнителният директор на Bergbahn AG Kitzbühel.
Компанията управлява 57 лифта около малкия австрийски ски курортен град. Когато има сняг, всяка зима лифтовете превозват около 1.5 милиона туристи.
Тази година природата ни подари това добро начало на сезона. Такава, каквато не сме имали от дълго време“, каза Боднер.
Въпреки силното начало на ски сезона в Кицбюел, последствията от изменението на климата са ясни в Алпите. Повишаващите се температури карат ледниците да се топят, а това означава по-малко сняг, което прави ски туризма все по-непредвидим бизнес. В Кицбюел, например, по време на известното ски състезание Hahnenkamm през януари 2023 г. скиорите се състезаваха по легендарната предизвикателна ски писта, известна като „Щрайф“, върху изкуствен сняг. Кафяви ливади обграждаха снежната ивица.
Някои ски курорти ще се сблъскат с трудности „след 20 години“
„Разбира се, ние сме наясно с промените в климата“, каза Боднер. „Би било лудост да не е така“.
Той допуска, че снежната граница, нивото на планината, над което има сняг през по-голямата част от годината, ще се отдръпне с около 200 метра до 2050 г. Но благодарение на възможността да се прави изкуствен сняг, „ще има начин да карате ски в Кицбюел през идните десетилетия“, каза той. Боднер не вярва, че ски туризмът ще изчезне в района.
Робърт Щайгер, доцент в катедрата по публични финанси в университета в Инсбрук, от години изучава ефектите от изменението на климата върху индустрията. В момента той работи върху най-песимистичния климатичен сценарий, според който 80% от ски курортите в Австрийските Алпи все още ще имат достатъчно сняг през 2050 г., въпреки че няма да е изцяло естествен. Той вярва, че ще има увеличение на използването на вода до 100%, за да се отчете изкуственото правене на сняг.
Някои ски курорти все още ще работят в края на века За други обаче ще е трудно след 20 години“, каза той.
Любителите на зимните спортове все още са основен фокус
На първо място, операторите трябва да са наясно с рисковете, свързани с климата. Специфичното въздействие на изменението на климата варира в зависимост от случая и не е възможно да се правят общи изявления за това какво може да се направи, за да се смекчат промените.
Трябва обаче да се каже, че повечето дестинации са загрижени преди всичко за това как могат да защитят своя туристически бизнес, свързан със снега“, каза Щайгер.
По-голямата част от компаниите в индустрията се фокусират върху ентусиастите на зимните спортове и осигуряват достатъчно изкуствен сняг, за да ги поддържат, каза Вернер Бетцинг, почетен професор по културна география в университета Фридрих-Александър в Ерланген-Нюрнберг.
Това е така, защото любителите на зимните спортове носят значително повече пари от другите летовници, каза той. Плюс това, когато пазарът се свива, конкуренцията се увеличава.
Това ще доведе до безмилостна жестока конкуренция“, каза Бетцинг.
Преходи с алпака и конски каруци
Много алпийски дестинации продължават да разчитат на ски туризъм, тъй като търсенето на зимни почивки остава високо и липсата на снеговалеж все още може да бъде компенсирана чрез изкуствено правене на сняг.
Но имаше и призиви за промяна. Целта на финансирания от ЕС проект Beyond Snow е да насърчи преосмисляне на индустрията. „За много компании за въжени линии изменението на климата все още е тема табу“, каза Джовани Васена от Alpine Pearls, организация, която представлява различни регионални дестинации, които се фокусират върху устойчивия туризъм.
Община Верфенвенг, близо до Залцбург, предлага преходи с алпака, писти за тобоган и разходки с конски каруци - наред със звездни ски писти.
Други региони са приели, че са все по-зависими от изкуствения сняг. Всеки януари Руполдинг в южната германска провинция Бавария е домакин на Световната купа по биатлон. Грегор Матян, ръководител на градския съвет по туризъм, каза, че служителите са добре запознати с възможността всяка година да носи по-малко снеговалеж. Тяхното решение е да разчитат на изкуствен сняг, за да подготвят трасета за ски, използвани от туристите.
„Предполагам, че това ще продължи да е така поне през следващото десетилетие“, каза Матян.
Други региони създават ски пътеки, направени от пластмасови постелки, което може да превърне ските в целогодишно занимание.
Ние обмисляме много усилено как нашият туристически модел трябва да се промени“, каза Боднер от компанията за кабинковия лифт Кицбюел.
Курортният град обмисля създаването на туристически предложения извън зимния сезон, които могат да включват планински обиколки с електрически велосипеди, наред с други дейности. В момента обаче Боднер и други просто се надяват на по-ниски температури и нов снеговалеж.