Как в Източна Европа затягат коланите заради двуцифрената инфлация
Домакинствата вече са принудени да пестят от ток, храна и почивки

© ECONOMIC.BG / Unsplash
След руската инвазия в Украйна големите западноевропейски икономики започнаха да се свиват. Но малко по-нататък на изток все още бе време на бум благодарение на двуцифрените увеличения на заплатите и щедрите държавни помощи в някои страни. Това време обаче вече свърши, пише Reuters в свой специален анализ по темата.
Рязкото забавяне на продажбите на дребно и все по-намаляващите индикатори за доверие показват, че кризата с разходите за живот е достигнала източното крило на Европа, където хората сега са изправени пред тежка проверка на реалността. Упоритата двуцифрена инфлация подкопава доходите, докато цените на храните се повишават с над 15%- 22% и разходите за енергия скачат.
Тъй като потреблението на домакинствата търпи удар, анализаторите понижават прогнозите си за БВП и рискът от рецесия в цяла Европа се очертава все по-осезаемо. Семействата започнаха да затягат коланите. Поляците си вземат по-кратки ваканции, чехите спестяват от сметките в ресторантите, докато някои търсят втора работа, а в Унгария – където само инфлацията на храните бе 22.1% на годишна база през юни – хората вече харчат по-малко за такива стоки.
Влязох в пекарната един ден и един хляб струваше 550 форинта. Влизам на следващия ден и струва 650. За бога!“, възкликна Лайош, 73-годишен мъж.
Застанал до велосипеда си, сивобрадият Лайош, който не назова фамилията си, каза, че скокът в цените на храните е погълнал част от месечната му пенсия и той няма да може да плаща по-високи сметки за комунални услуги, които ще се повишат след края на мандата на правителството. Затова той прави свои собствени планове.
Мога да се отоплявам на газ, но и на дърва... тъй като имам печка. Така че с жена ми ще се преместим в една стая, ще затоплим печката, ще сложим топли пуловери и ще гледаме телевизия така."
В Унгария ръстът на продажбите на дребно се забави до 4.5% през юни от 10.9% през май, като продажбите на мебели и електронни стоки се понижиха с 4.3%. Ръстът на продажбите на дребно в Полша също се забави до 3.2% през юни от 8.2% през май, докато продажбите на дребно в Чехия, с изключение на автомобили и мотоциклети, спаднаха с 6% на годишна база през юни след спад от 6.6% през май, показват данните в петък.
Домакинствата реагираха на нарастващите разходи за живот по смислен начин и потреблението започна да се забавя“, каза Петер Вировач, анализатор в ING в Будапеща.
Според проучване на Националната банка на Унгария, публикувано в петък, търговските банки очакват търсенето на заеми да намалее и кредитните условия да се затегнат през втората половина.
Затягане на колана
Забавянето на вътрешното потребление, повишаващите се лихвени проценти, съкращенията на държавните харчове и нарастващите разходи на компаниите изглежда ще забавят икономическия растеж в Централна Европа през втората половина на тази година, но още повече през 2023 г.
Citigroup заяви, че икономиката на Унгария може да нарасне с близо 5% през 2022 г., но и че има рискове за намаляване на прогнозата с 1% за следващата година.
„Рискът е високите цени на енергията да задържат инфлацията на двуцифрена територия дори през 2023 г. и нашите актуализирани вътрешни прогнози за еврозоната сочат спад“, се казва в доклада.
Унгарската централна банка все още очаква растеж от 2-3% за 2023 г., като ще публикува новите си прогнози през септември. Очаква се полската икономика да нарасне с 3.8% тази година и 3.2% през 2023 г., според разчетите на правителството.
Чешката централна банка, първата, която прекрати своя цикъл на повишаване на лихвените проценти в четвъртък, прогнозира рецесия в началото на годината, тъй като икономиката ще се свие с 0.4% през четвъртото тримесечие на 2022 г. и с 1% през първото тримесечие на 2023 г.
Нашият основен сценарий включва лека рецесия – техническа рецесия – имаме две поредни тримесечия със спад там... Това би било здравословна рецесия, която също така позволява намаляване на инфлацията“, каза губернаторът Алес Михл.
Докато през лятото все още се очаква бум в туристическия сектор, поляците са започнали да пестят от пътувания, според туристическия уебсайт Noclegi.pl.
Виждаме, че това, което характеризира този сезон, е скъсяването на пътуванията средно с един ден и отлагането на резервацията за последния момент“, каза Наталия Яворска, експерт в Noclegi.pl. Поляците започнаха да пестят и от храна.
Данни от различни услуги за плащане в ресторанти, като Sodexo, показват спад в разходите и в ресторантите в Чехия. Последното проучване на социологическата агенция STEM през юни установи, че 80% от чешките домакинства намаляват или ограничават покупките си поради бързо нарастващите сметки за енергия.
Потребителското доверие в Чехия достигна ново дъно през юли, според месечното проучване на статистическата служба, докато изследване на мозъчния тръст GKI показа, че индексът на потребителското доверие в Унгария през юли се е сринал до най-ниското си ниво от април 2020 г. по време на първата вълна на COVID-19 пандемия.
Мартин Хуловец, 43-годишен чешки филмов продуцент, коментира, че не се тревожи за доходите си в момента, но не е толкова оптимистично настроен за бъдещето.
Трудните времена все още не са настъпили, за да се справя с тях незабавно... но те ще дойдат“, каза Хуловец.
„Със сигурност ще търся повече икономии на енергия... Определено няма да купувам нови неща за децата, дрехи или спортно оборудване. Можете да намерите това втора употреба на половин цена.“ И той планира да пуска парното за по-кратко през идната зима.