Как се определят цветовете на паспортите
Най-често цвета и дизайна са свързани с историята, културата или религията на страната

Само преди дни стана ясно, че новите британски паспорти след излизането на Великобритания от ЕС през март 2019 г. ще бъдат сини.
Сега те са бургундско червени и този цвят е въведен през 80-те години.
Но когато сте се приближавали към кабинките за граничен контрол на летището, питали ли сте се защо цветът на паспорта ви е точно този?
Според Хрант Богосян, вицепрезидент на Arton Group, която прави Индекса на паспорта (за силата на паспортите по света) обликът на всеки паспорт се определя от всяка държава, но има приети 4 основни цветове: червено, зелено, синьо и черно, пише „Телеграф”.
Реално обаче всеки нюанс на съответните основни цветове се ползва по света, така че реално паспортите са в много повече цветове.
Докато правилата, които диктуват как трябва да изглеждат паспортите, включително техният размер и формат, се издават от Международната организация за гражданска авиация (ИКАО), правителствата по света могат да изберат цвета и дизайна на националния си документ и има "много възможни сценарии", казва Богосян.
Паспортите на страните от Европейския съюз (ЕС) са най-често в бургундско червено. Държавите от Кариком (Карибска общност и Общ пазар) използват синьо.
"Някои твърдят, че червеното е символ на миналата комунистическа история, докато синото симворилиза Новия свят – като паспортите на страните в Северна Америка, Южна Америка и Океания”, казва той.
"Паспортът на Турция също е променен в бургундско, тъй като страната се надява да се присъедини към ЕС", допълва Богосян.
За други избраният цвят на паспорта може да бъде религиозно значим, например в мюсюлманските страни като Мароко, Пакистан и Саудитска Арабия, където паспортите им са различни нюанси на зелено.
"Повечето ислямски държави използват зелени паспорти поради важността на цвета в тази религия” , обяснява Богосян.
Смята се, че зеленото е любим цвят на Пророка Мохамед, защото е "символ на природата и живота" и се вижда на националните знамена на ислямски държави като Афганистан и Иран.
Някои страни избират определен цвят, за да се отличат и отразят своята уникална идентичност, като Швейцария, чийто паспорт е яркочервен. Сингапурският е в ярко оранжево към червено , а временните паспорти в Канада, предназначена за пътници, нуждаещи се от спешни пътни документи, е с бяла корица.
Паспортите в САЩ няколко пъти са променяли цвета си – през червено, до зелено, а сега са в синьо.
Изборът на цвят за паспорта на страната, макар и потенциално повлиян от културата и историята, също се свежда до практичност и достъпност.
"Производството на паспорти е силно контролиран процес и само няколко компании по света го правят", пояснява Богосян.
Хартията, използвана за кориците на паспортите, "обикновено се доставя от трета страна" и "идва само в определени цветови вариации, за да отговаря на необходимите стандарти", добавя той.
Някои от най-разнообразните е необичайни паспорти
Норвежките паспорти са едни от най-интересните. З аразлика от бургундското, използвано от страните в ЕС, тези на скандинавската държава са в три различни цвята – бяло, тюркоазено и искрящо червено.
Те са проектирани от дизайнерско студио Neue Design Studio, което печели конкурс през 2014 г. за редизайн на националните документи за идентичност. И са тематично посветени на норвежките природни забележителности, чиито силуети са изобразени по страниците.
На финландските паспорти има изобразени северни елени на всяка страница.
А на UV светлина всяка страница от канадските паспорти оживява в цветове и светлини.
На филипинските паспорти пък е изобразен величествен орел.