Как ще работи схемата за настаняване на украински бежанци
Собствениците на места за настаняване могат да чакат първите пари от държавата до 20 април

© ECONOMIC.BG / БТА
Местата за настаняване (хотели, къщи за гости) трябва да регистрират всеки един украински бежанец в системата ЕСТИ. Това е важно условие, за да получат помощта от 40 лв. за всеки настанен украинец. За настанените в периода от 24 февруари до 31 март хотелите и къщите за гости ще може да кандидатстват по помощта от 1 до 5 април, а изплащането ще става до 20 април. Това стана ясно от изслушване в Комисията по туризъм на началника на Националния кризисен щаб към Министерския съвет полковник Валери Рачев и зам.-министъра на туризма Ирена Георгиева.
И въпреки че в решение на Министерския съвет от 10 март е записано, че сумата ще се изплаща за всеки настанен бежанец, получил статут за временна закрила, то по време на изслушването стана ясно, че ще има изключение от това правило, което ще се прилага само до 31 март. На практика изискването за временна закрила ще бъде задължително след тази дата. Това е така, защото софтуерът на Агенцията за бежанците до момента не може да издава статута.
Агенцията за бежанците не е мислена за такава ситуация. Няма софтуер за временен статус, той се пише в момента. Агенцията е създадена, за да работи с нарушители на границите. Те отиват във временни центрове и тогава служители започват да работят човек по човек и работят месеци. Агенцията е направена да работи статично, а ние сега искаме да работи динамично", посочи Рачев.
На въпрос какъв статут са получавали до момента, Рачев заяви: „По другите закрили, а не по временната“. Не стана ясно какви обаче са те.
Бюджетът, предвиден по помощта, е около 196 млн. лв., като мярката е разписана до края на mesec май. Кандидатстването ще става чрез системата на СУНИ, която вече е добре позната на бранша. Графикът за подаване и изплащане на суми е следният:
- за настанени в периода 24 февруари – 31 март кандидатстването е от 1 – 5 април, а изплащането на сумите до 20 април
- за настанени в периода 1 април – 31 април кандидатстването е от 1 – 5 май, а изплащането на сумите до 20 май
- за настанени в периода 1 май – 31 май кандидатстването е от 1 – 5 юни, а изплащането на сумите до 20 юни.
Освен да регистрират бежанците в системата на ЕСТИ, друго важно условие е самите места за настаняване да са регистрирани в Националния туристически регистър. След 31 март ще трябва да настаняват само лица, получили статут за временна закрила, ако искат да получат помощта от 40 лв. Хотелиерите ще трябва да следят и дали настанените ще започнат работа, защото мярката няма да се прилага за работещите бежанци.
До момента 95 обекта са заявили готовност да приемат украински бежанци от общо 20 хил. регистрирани места за настаняване в България. Големите хотели в София и Пловдив няма да настаняват. По-голяма инициатива идва от малките хотели и къщите за гости.
Към днешна дата над 90 хил. украински бежанци са влезли в България, като над 41 хил. от тях са останали в страната. Началникът на кризисния щаб посочи, че на денонощие в България остават около 2000-2500 човека.
Транспортът
Транспортът на бежанците се осигурява от частни фирми, които изразяват добра воля да го правят. Автобуси на Министерство на отбраната също извозва хора, стигнали до границите на Украйна с Молдова и Румъния. Държавните железници също превозват бежанците, като превозът от Русе към София и Варна е безплатен.
Варна продължава да е най-натовареният регион, на второ място е Бургаска област, като повечето украински граждани отиват на юг от Слънчев бряг, но това са хора, които отиват там по свой план, а не по наше разпределение", заяви Рачев.
Организацията
Създадени са 6 работни групи, които се занимават с приемането, настаняване, транспорт, здравеопазване, образование и работа на украинските бежанци. За да получават по-лесно статут, в момента се обучават служители на МВР, за да може той да се издава и в полицейските управления. Мобилни групи скоро ще обхождат хотелите, за да го издават, защото има и такива, които не са го получили.
Програмата, която се разработва е за обучение на 800 човека от структурите на МВР."
По думите на Рачев започването на работа ще е трудно, защото въпреки получаването на този статут, бежанците нямат постоянен адрес, който е нужен на работодателите. Процесът по кандидатстване и започване на работа няма да е по-различен от този, през които минават и българските граждани.
Рачев обаче успокои, че местните няма да се ощетени за сметка на бежанците в това отношение, защото работната сила ще се разпределя там, където има нужда.
Има още 1-2 технични въпроса, за които Агенцията по заетостта трябва да намери решение. Там, където няма българи, които могат да свършат даде работа, тя ще се предлага на чужденци. Българите, които търсят работа, няма да бъдат ощетени."
Статут за временна закрила и хуманитарен статут?
Двете понятия са различни. Статут за временна закрила е специална мярка, която се прилага само за територията на ЕС, но получаването му е доста по-бързо и лесно. България е транспонирала директивата на ЕС, по която се прилага, но само на теория. На практика ситуацията е по-сложна.
Хуманитарният статут е мярка, уредена от Конвенция, приета след Втората световна война. Процедурата по получаването му е по-дълга и тромава.