Как ще се представи европейската икономика през 2025 г.?
Прогнозите на анализатори сочат, че ЕЦБ ще продължи с намaлeнието на лихвите
Икономическите перспективи за Европа през следващата година се очертава да бъдат сложен микс от промени във фискалната политика на водещите европейски икономики, търговска несигурност и инфлационна динамика.
Преобладаващите прогнози са, че през 2025 г. ръстът на брутния вътрешен продукт (БВП) на еврозоната ще е около 0.9%, подкрепен главно от потреблението. Това възстановяване се дължи на продължаващата дезинфлация, която подпомага нарастването на реалните доходи.
По отношение на инвестициите на бизнеса, очакванията са те да останат слаби поради засилената търговска несигурност.
Европейската централна банка (ЕЦБ) вероятно ще продължи с цикъла на намаление на лихвите. Според анализатори на Bank of Amerika, депозитната лихва може да спадне до 1.50% през септември. Това е така, тъй като централните банкери продължават борбата със слабия икономически растеж. От друга страната инфлацията в еврозоната вече е под целевото ниво 2%, което означава, че ЕЦБ няма стимул да държи лихвите високи.
По отношение на инфлацията, прогнозите са, че през 2025 г. тя ще достигне 1.6%, което отразява ефекта от по-ниските цени на енергията и слабото потребление.
Въпреки тези предизвикателства потенциалното преразглеждане на фискалните политики на водещите европейски икономики може да повиши потенциала за ръст на европейската икономика.
Пример за промяна във фискалната политика е Великобритания. Икономическата конюнктура в Обединеното кралство е малко по-различна. Очакванията са, че през 2025 г. британската икономика ще нарасне с 1.5%. Като основен фактор за ръста се посочват мерките за фискално облекчение, които въведе правителството през октомври 2024 г.
Въпреки това инфлационните рискове за британската икономика се запазват, като преобладаващите прогнози са, че инфлацията ще се задържи над целевото ниво до средата на 2026 г. Английската централна банка вероятно ще продължи с намаленията на лихвите, като се очаква, че в началото на 2026 г. основният лихвен процент ще достигне 3.5%.
Рисковете, свързано с въвеждането на потенциални мита от страна на администрацията на Тръмп, могат да окажат неблагоприятно въздействие върху търговията и потребителските нагласи.
Икономиките на Германия и Франция са изправени пред най-сериозни предизвикателства. Прогнозите за ръста на немската икономика бяха понижени до 0.4% за следващата година поради продължаващите проблеми, свързани с пазара на труда, както и фискалните предизвикателства.
От друга страна във Франция политическата несигурност около бюджета може да доведе до задълбочаване на икономическите проблеми и да забави ръста на брутния вътрешен продукт.
Икономиките на Испания и Италия показват по-добри резултати, като испанската икономика продължава да изпреварва другите големи икономики от региона благодарение на правителствените разходи и приходите от туризъм. Въпреки това обаче фискалните предизвикателства пред страната остават.
Източник: БенчМарк Финанс