Как Силвио Берлускони промени Италия?
Възходите и паденията на бившия премиер хипнотизираха цялата нация
Краят на една ера. Така може да се определи кончината на бившия италиански премиер Силвио Берлускони. Но е много трудно да си представим Италия без един от най-спорните, но и най-популярни политици на нашето време. През последните петдесет години неговата сянка е надвиснала над парламента, медиите, футбола и хората в Италия, пише BBC в свой очерк, посветен на бившия премиер, който почина на 86-годишна възраст.
Във видео почит в негова памет, настоящият министър-председтаел Джорджия Мелони похвали неговата „смелост и решителност“, като го нарече един от най-влиятелните хора в историята на страната.
С него Италия научи, че никога не трябва да позволява да бъде ограничавана и никога не трябва да се предава“, каза тя.
В разгара на своята сила, носейки цветни бандани на борда на яхти в Средиземно море, Силвио Берлускони можеше да мине за пират. Но той имаше огромно влияние върху италианското общество и политика и беше обект на много сложни граждански и наказателни разследвания.
Като медиен магнат той трансформира италианската телевизия. Оскъдно облечените жени бяха неизменна част от програмите му, както и от личния му живот. Това доведе до промяна в културата на италианците, които изведнъж можеха да гледат телевизионни програми с политически некоректни вицове и „veline“, италианска дума, която означава „момичета за шоу“.
В продължение на десетилетия италианската телевизия, ръководена от обществения оператор RAI, беше строга и сериозна. Берлускони реши да постави публиката на първо място и сам изобрети комерсиалната телевизия в Италия. Дори и днес, ако преминавате през италианските телевизионни канали, неизбежно ще попаднете на полуголи млади жени.
Нахлуването на Берлускони в политиката не беше водено толкова от идеологически плам, колкото от желание да защити нарастващите си бизнес интереси. Избиран четири пъти за министър-председател, той се хареса на широк кръг избиратели. Бившият артист изгради колоритен образ, в ярък контраст с по-сдържаните интелектуални типове, които преди това начертаха курса на Италия.
Но човекът, наречен "Il Cavaliere" (Рицарят), раздели италианците, както заради политиката си, включително противоречивото му решение да се присъедини към водената от САЩ инвазия в Ирак, така и заради целия си подход към живота.
Много италиански вестници му приписват заслугата за изобретяването на популизма в Италия. Няколко десни политици от 2010 г. бяха сравнявани с него, включително Доналд Тръмп. Берлускони беше от решаващо значение, за да позволи на крайната десница да навлезе в основната политика. Той създаде съюзи със Северната лига – партия, която призова част от Северна Италия да стане независима – и с постфашистката Alleanza Nazionale, от която произлезе партията на настоящия министър-председател Джорджия Мелони.
Самата тя за първи път стана известен политик под крилото на Берлускони, като беше младши министър в последното му правителство.
Повече от всичко Берлускони искаше да впечатлява. Той трансформира вилата си в Аркоре в дворец с ренесансови картини, а вилата му в Сардиния приличаше на тематичен парк, включително с фалшив вулкан, който изригваше лава.
Многократно беше замесван в различни секс скандали и разследвания. Политическият му крах дойде по време на финансовата криза, когато италианците го държаха отговорен за анемичния растеж на страната.
Безброй криминални разследвания за подкупи и корупция – и последиците от скандалните секс партита – също се оказаха постоянно разсейване за него.
И какво всъщност е политическото наследство на Берлускони?
Той направи много малко политически реформи. Той винаги е изглеждал по-загрижен за управлението на собствения си имидж, отколкото за управлението на държава.
Но неговите възходи и падения хипнотизираха цяла нация...