Как според Мъск трябва да се инвестира при висока инфлация
Изпълнителният директор на Tesla следва заветите на Уорън Бъфет, давани през годините

© ECONOMIC.BG / БТА
Когато става въпрос за хеджиране срещу инфлация Илон Мъск и Уорън Бъфет са на едно мнение. През последните месеци държавите по света се борят с покачващата се инфлация и последиците от нея. В такъв момент хората се питат как да съхранят парите си и къде да инвестират, за да могат те да не се обезценят.
Във времена на висока инфлация е по-добре да притежавате физически неща, като имот или акции в компании, които смятате, че правят добри продукти, вместо да държите парите си в брой“, написа изпълнителният директор на компанията за електрически автомобили Tesla Илон Мъск в Twitter.
Втората половина от неговия пост в социалната мрежа е в съответствие със съветите за инвестиране, които Бъфет, главен изпълнителен директор на Berkshire Hathaway, е давал в миналото. Още през 2009 г., в края на Голямата рецесия, Бъфет каза на годишното събрание на акционерите на BH, че един от най-добрите начини за защита от инфлация е да притежавате част от „прекрасен бизнес“, припомня CNBC. И това е така, защото независимо какво се случва със стойността на долара, продуктът на бизнеса все още ще бъде търсен.
Той използва една от собствените си инвестиции като пример: „Ако притежавате компанията част от Coca-Cola, ще получите дадена част от труда на хората и след 20 или 50 години тя няма да се промени спрямо цената“, защото хората пак ще плащат за продуктите, които харесват.
Инфлацията непрекъснато се покачва през последните месеци. Потребителските цени в САЩ през февруари са се повишили със 7.9% на годишна база, което е най-високият скок от 40 години. Поскъпването на газа е водещо, следвано от хотелските услуги, коли под наем и мебели.
Колкото по-висок е темпът на инфлация, толкова по-бързо парите губят стойност. Инвестициите, от друга страна, обикновено нарастват с времето. Ето защо по време на периоди на висока инфлация и Мъск, и Бъфет препоръчват инвестиране в силни компании, чиито акции вероятно ще останат стабилни.
„Ако седите на твърде много пари, правите си лоша услуга“, каза наскоро финансовият съветник Делано Сапору, главен изпълнителен директор на базираната в Ню Йорк New Street Advisors Group.
Важно е обаче да запомните, че изборът на акции може да бъде рискован и дори ако една компания се представя добре в миналото, няма гаранция, че акциите ѝ ще се повишат в бъдеще, посочва Мъск.
Вместо това много експерти, включително Бъфет, препоръчват инвестиране в евтини индексни фондове, които са по-малко нестабилни, но все пак се възползват от растежа на пазара. И тъй като тези фондове държат всяка акция в индекс, те автоматично се диверсифицират.
Всъщност това се потвърждава и от S&P 500, който включва компании като Amazon, Apple и Microsoft, и изпреварва инфлацията през годините.