Какво е необходимо на изкуствения интелект да настигне човешкия и кога ще се случи?
Технологичните лидери не са единодушни в прогнозите си за появата на AGI

© ECONOMIC.BG / Deposit Photos
Според главния изпълнителен директор на Google DeepMind Демис Хасабис изкуственият общ интелект (AGI), чиито когнитивни способности ще бъдат сравними с човешките във всяка задача, все още е далеч, но е въпрос на време да стане реалност.
По време на брифинг на DeepMind в понеделник Демис Хасабис заяви, че според него AGI, който е толкова интелигентен или по-интелигентен от човека, ще започне да се появява през следващите пет или десет години.
Мисля, че днешните системи са много пасивни и все още има много неща, които не могат да правят. Но мисля, че през следващите пет до десет години много от тези възможности ще започнат да излизат на преден план и ще започнем да се движим към това, което наричаме изкуствен общ интелект“, каза Хасабис, цитиран от CNBC.
Хасабис определя AGI като „система, която е в състояние да прояви всички сложни способности, които могат да проявят хората“.
Все още не сме стигнали дотам. Тези системи са много впечатляващи в определени неща. Но има и други неща, които те все още не могат да правят, а преди това ни предстои още доста изследователска работа“, каза Хасабис.
Хасабис не е единственият, който смята, че ще мине известно време до появата на AGI. Миналата година главният изпълнителен директор на китайския технологичен гигант Baidu Робин Ли заяви, че според него до AGI остават „повече от 10 години“, като се противопостави на оптимистичните прогнози на някои свои колеги, че този пробив ще се случи в много по-кратки срокове.
Остава още малко време
Прогнозата на Хасабис измества графика за достигане на AGI доста напред във времето в сравнение с това, което очертават колегите му в бранша.
Дарио Амодей, главен изпълнителен директор на стартъпа за изкуствен интелект Anthropic, заяви на Световния икономически форум в Давос през януари, че според него форма на изкуствен интелект, която е „по-добра от почти всички хора в почти всички задачи“, ще се появи през „следващите две или три години“.
Други технологични лидери очакват AGI да се появи още по-рано. Главният продуктов директор на Cisco Джеету Пател смята, че има шанс да видим пример за изкуствен общ интелект още тази година. Той очертава три основни етапа в развитието на AI:
Има базов AI, с който всички се сблъскваме в момента. След това има изкуствен общ интелект, при който когнитивните способности се срещат с тези на хората. След това има нещо, което наричат свръхинтелигентност“, посочва Пател.
„Мисля, че през 2025 г. ще видите значими доказателства за наличието на AGI“, добави той и прогнозира, че „в най-добрия случай суперинтелигентността ще се появи след няколко години.“
Очаква се изкуственият свръхинтелект, или ASI, да се появи след AGI и да надмине човешкия ум. Въпреки това „никой не знае“ кога ще се случи този пробив, каза Хасабис в понеделник.
Миналата година главният изпълнителен директор на Tesla Илон Мъск прогнозира, че AGI вероятно ще бъде наличен до 2026 г., докато главният изпълнителен директор на OpenAI Сам Алтман заяви, че такава система може да бъде разработена в „сравнително близко бъдеще“.
Какво е необходимо, за да се постигне AGI?
Хасабис заяви, че основното предизвикателство пред появата на изкуствен общ интелект е да се постигне разбиране на контекста от реалния свят от днешните системи за изкуствен интелект.
Въпреки че е възможно да се разработят системи, които могат да разбират проблеми и да изпълняват задачи самостоятелно в сферата на игрите - като например сложната стратегическа настолна игра Go - въвеждането на такава технология в реалния свят се оказва по-трудно.
Основният въпрос според него е колко бързо ще „можем да приложим концепциите за планиране и поведение, подобно на интелигентни агенти, в реалния свят“. Това означава да се интегрират способностите за планиране и разсъждение върху модели, които действително разбират заобикалящата ни действителност – модели, които могат да възприемат и интерпретират света около нас.
Мисля, че през последните няколко години постигнахме добър напредък по отношение на моделите на света“, добави той. „Така че сега въпросът е какъв е най-добрият начин да се комбинира това с тези алгоритми за планиране?“
Хасабис и Томас Куриан, главен изпълнителен директор на подразделението за изчисления в облак на Google, заявиха, че така наречените „многоагентни“ системи за изкуствен интелект са технологичен напредък, който набира голяма популярност зад кулисите.
Хасабис каза, че се върши много работа, за да се стигне до този етап. Един от примерите, които той посочи, е работата на DeepMind, която е накарала агентите на AI да разберат как да играят популярната стратегическа игра „Starcraft“.