Какъв е ключът към успеха на един бизнес?
За подготовката на кадрите в строителния бранш говориха експерти по време на дискусия, организирана от „Главболгарстрой“ по повод 55-годишнината на холдинга
От какво зависи успехът на един бизнес? Големите езикови модели ще заменят ли човека? И къде е ключът към успешното партньорство между бизнеса и образователните институции? Това бяха основните въпроси, на които се търсеше отговор по време на дискусиите в рамките на конференцията „Намиране и формиране на кадри за бъдещето на строителството: Изграждане на утрешния ден“, организирана от „Главболгарстрой Холдинг“ по повод 55-годишнината на компанията.
По време на първия панел на конференцията експерти в областта на строителството коментираха какво е необходимо на младите професионалисти, за да се впуснат в работа в сектор „Строителство“. Участие в него взе и Емил Ангелов, главен изпълнителен директор и заместник-председател на Управителния съвет на „Главболгарстрой Холдинг“.
Той бе категоричен:
Ключът е скрит в това да знаеш какво искаш. Да знаеш, че това, с което се занимаваш, ти е приятно.“
Истории на успеха
Ангелов разказа лична история от своя живот, с която искаше да демонстрира на младите, че пътят към успеха се крие в това да действаш сега.
Още в първи курс започнах да работя това, което уча, и ми харесва. Това ми позволи да се развия изключително бързо в кариерата си. Когато дойде време за държавния изпит, вече четири години работех, това което ми се преподаваше“, споделя той.
Според него комбинацията да работиш това, което учиш, и то да ти харесва, е невероятна.
Ако знаете какво ви харесва и обичате да го правите, не чакайте да завършите, започнете в самото начало“, посъветва Емил Ангелов.
Подобна история за успеха разказа и Франк Розер, управител на немската компания RÖSER Ingenieurbeton. Той сподели за това как чрез образование и квалификация може човек да превърне една малка семейна компания в лесно разпознаваем бранд в Германия.
Според проф. д-р Еди Кундерс от Техническия университет в Дармщат, Германия, който също взе участие в дискусиите, от голямо значение за успеха на бизнеса е това дали правилно сме мотивирали кадрите, които ще излязат на пазара на труда.
В дискусиите за пазара на труда и успеха на компаниите взеха участие и Красимир Станчев, представител на Honeywell България, както и инж. Борислав Петров, изпълнителен директор на INSAIT. Те също изразиха мнение, че за да може една компания да бъде успешна, трябва да се инвестира в служителите. И че ключът се крие в това работодателите да създадат такива условия на труд, че служителите с удоволствие да ходят на работа.
От чукчето, с което се проверява колко здрав е един инфраструктурен проект, до изкуствения интелект – в основата е човекът“, с тези думи Емил Ангелов закри първият дискусионен панел от конференцията.
Новото поколение строители
Какво е образованието и квалификацията на строителните специалисти? Подготвено ли е новото поколение кадри за следващото поколение строителство? Бяха сред въпросите, обсъждани във втория панел от конференцията – „Намиране и формиране на кадри за бъдещето на строителството: Изграждане на утрешния ден“.
По думите на Ваня Тивидошева, директор на дирекция „Професионално образование“ в Министерството на образованието, фокусът на тяхната работа в областта на професионалното образование е на секторен принцип.
Визията ни за новите професии се основава на идеята за широкопрофилни професии. Тясната специализация следва да се случва после, на работното място“, каза Ваня Тивидошева.
Основен фокус на дискусията беше и това как да бъде създаден онзи модел на образование и работа, при който човек да ходи с усмивка до работното си място. В разговорите по темата участие взеха проф. д-р инж. Мирослав Тодоров, УАСГ; проф. д-р Ивайло Копрев, Ректор на МГУ; доц. д-р инж. Анита Хандрулева, Ректор на ВСУ “Любен Каравелов”; проф. д-р инж. Чавдар Колев, ВТУ "Тодор Каблешков", Катедра "Транспортно строителство и съоръжения", както и проф. д-р инж. Фантина Рангелова, преподавател и отговорник развитие на магистърска програма "Фасилити мениджмънт", Стопански факултет към Софийски университет „Свети Климент Охридски“.
Изводът, до който се стигна, е, че за да има успех бизнесът, той трябва да създава приятна атмосфера за работа и да се грижи за това служителите да идват с удоволствие на работа. Или по-просто казано: кадрите са всичко, а образованието е спомагателната сила, която дава основата.