С остри критики и предупреждения НС избра нов председател на КЕВР
Станислав Тодоров не иска регулаторът да е пъдар, а двигател на промяната

© ECONOMIC.BG / БТА
Станислав Тодоров (ляво) и Благой Голубарев
С остри критики и съмнения за нарушение на закона депутатите избраха Станислав Тодоров за нов председател на Комисията за енергийно и водно регулиране. Той заменя на поста Иван Иванов, чийто мандат изтече още през 2020 г. Заедно с Тодоров, за член в редиците на КЕВР влиза и Благой Голубарев. Няколко народни представители обърнаха внимание, че той изглежда много по-подходящ да оглави регулатора, тъй като опитът му отговаря на изискванията.
На острите нападки от опозицията управляващите отвърнаха предимно с мълчание. След близо два часа обстрел срещу предложението за председател, кандидатът на „Продължаваме промяната“ Станислав Тодоров излезе на трибуната, за да се представи на критиците си и да ги увери, че регулаторът ще е...
... в що-годе добри ръце“.
Преди товa
Заявените в документацията основни приоритети за защита на интересите на потребителите и промяна на сегашната тактика на КЕВР да потиска ръста на ток, парно и вода, като орязва инвестициите в инфраструктура изобщо не бяха тема на тазвечершния дебат. Вместо това депутатите дискутираха биографията на Тодоров и дали заявеният „мениджърски опит“ отговоря на изискването за ръководни функции и то в дружества лицензианти.
Помислете си дали колегата отговаря на изискванията на закона“, призова депутатът от ГЕРБ Радомир Чолаков.
Бившият енергиен министър Теменужка Петкова напомни изискването към председателя на КЕВР да има поне пет години опит в дружество лицензиант. Тя изтъкна, че Ей и Ес ТЕЦ „Марица-изток 1“, в която Станислав Тодоров има осем години „мениджърски опит“, е само топлоелектрическа централа.
Според нея кандидатът за председател на КЕВР не отговаря на изисквания, предвидени в закона. А избирането му е предпоставка в бъдеще
всяко едно решение да бъде оспорено в съда“.
От опозицията също така обърнаха внимание, че управляващите и особено юристите сред тях са мълчаливи и не излизат на трибуната – според тях, защото няма как да оборят законовите разминавания.
Всички разбраха защо мълчим. Защото сме в недоумение от начина, по който върви мисълта ви. Гласувала ли е комисията за допустимост – гласувала е. Допустим ли е нашият кандидат – напълно допустим е“, каза депутатът от ПП Мирослава Петрова.
Именно аргументът, че кандидатурата вече е била одобрена от енергийната комисия и че сегашният дебат в пленарна зала е опит за търсене на медийна сензация бе почти единственото, което изтъкнаха от управляващата коалиция.
Какво каза самият Станислав Тодоров
Преди да бъде официално избран да оглави КЕВР, Тодоров излезе пред депутатите, за да се представи. След като изтъкна краткия си престой в държавната администрация и че след това в частния сектор е управлявал договори за над 300 млн. евро, той подчерта, че в работата си винаги се е отчитал единствено пред изпълнителните директори на съответните дружества. Той изтъкна работата си в работата си в Ей и Ес ТЕЦ „Марица-изток 1“, където е управлявал договори за доставки и закупуване на стоки и услуги – опит, който ще е важен и за задълженията му в КЕВР.
Относно самата КЕВР, неговата роля там и критиките към властта за овладяване на енергийния сектор, Тодоров коментира:
Нито правителството, нито министърът на енергетиката могат да променят цените на енергията. Те са такива, каквито са – защото България е отворена система и сме свързани с Македония, Гърция и съседните държави.“
Според него в сегашната ситуация обаче е трудно да се говори за пълноценен свободен пазар, защото формално държавата контролира около 80% от предлагането на електроенергия. Тук той вижда и ролята на регулатора – да създаде такива правила, така че българският бизнес да може да се възползва от факта, че България има много добре развита структура на енергийно производство на много ниска цена.
„Независимо дали искаме, или не – предстои много голяма промяна“, каза още Тодоров, визирайки зеления преход. Цялата енергийна система и структура се променят. „Ако мислим какво имаме и как да защитим съществуващите икономически и политически интереси, ние ще катастрофираме, защото усилието да минем към икономика, която не е базирана на въглища и която е отворена към всеки потребител, зависи от регулатора“, коментира той.
Новият председател на КЕВР смята, че регулаторът може да създаде условията, за да се намали максимално цената на този преход. И целта му е:
КЕВР да не е пъдар на участниците на пазара, а двигател на промяната – с предоставяне на информация, приемане на нови правила и промяна на тези правила, когато това се налага, така че всички заедно да насочим пазарните участници в посоката, която ще ни помогне да преминем към новата форма на енергетика и на икономика.“