Китай постигна огромен ръст на износа, но се очакваше повече
Вносът в страната също расте бурно през май, надхвърляйки 50% на годишна база

© ECONOMIC.BG / БТА
Вносът на Китай през месец май е нараснал с най-бързия си темп от 10 години, подхранван от скока на цените на суровините, пише Reuters. В същото време обаче растежът на износа е пропуснал очакванията на анализаторите, вероятно заради прекъсванията, причинени от случаите на COVID-19 в големите пристанища в южната част на страната.
Износът в доларово изражение е нараснал с 27.9% през май спрямо година по-рано, но по-бавно от регистрирания през април скок от 32.3% и прогнозата на анализаторите за 32.1%.
„Износът изненада малко в посока надолу, може би поради случаите на COVID в провинция Гуангдонг, които забавиха оборота в пристанищата „Шенжен“ и „Гуанджоу“, заяви Живей Джанг, главен икономист в Pinpoint Asset Management, добавяйки, че оборотът в пристанищата в Гуангдонг вероятно ще остане бавен през юни.
Основни корабни компании предупредиха клиентите за влошаване на задръстванията в пристанището „Янтян“ в провинция Гуангдонг в Шънджън след неотдавнашното огнище на заразата.
Джанг очаква този шок да бъде преходен и настоящото огнище в Гуангдонг да бъде поставено под контрол след няколко седмици.
Междувременно китайските износители се борят с по-високи разходи за суровини и товари, логистични затруднения и укрепващ юан, което намалява конкурентоспособността на търговията.
Въпреки това бързото възстановяване на търсенето на развитите пазари и прекъсванията, причинени от COVID-19 в други производствени страни, вероятно ще засилят износа на Китай през следващите тримесечия, твърдят анализатори.
Джан Йи, главен икономист в Zhonghai Shengrong Capital Management, заяви, че неотдавнашният ръст на вноса на полупроводници, които са в недостиг, предполага, че износът на съответните продукти от Китай вероятно ще остане висок през втората половина на годината.
Вносът се е увеличил с 51.1% на годишна база през миналия месец, което е най-бързият растеж от януари 2011 г. насам и нараства спрямо 43.1% през април, но по-бавно от очакванията на анализаторите за 51.5% ръст.
Китай отчете търговски излишък от 45.53 млрд. долара за месеца, по-голям от излишъка от 42.86 млрд. долара през април, но по-малко от очакваните 50.5 млрд. долара.
Цените на суровините, като въглища, стомана, желязна руда и мед, се повишиха тази година, подкрепени от облекчаването на блокировките в много страни и изобилие от глобална ликвидност.
През последните седмици китайският юан удължи ралито си до близо тригодишните върхове спрямо долара, което може допълнително да оскъпи продуктите за американските потребители.
Администрацията на Джо Байдън прави преглед на търговската политика между САЩ и Китай, преди изтичането в края на 2021 г. на сделката за „Фаза 1“ от ерата на Тръмп, която задължаваше Китай да увеличи покупките на американски селскостопански стоки и продукти.
Откакто президентът Джо Байдън встъпи в длъжност през януари, Китай засили ангажираността си с американските търговски и икономически ръководители. Вицепремиерът на Китай Лиу Той разговаря с министъра на финансите на САЩ Джанет Йелън миналата седмица, само дни след разговори с шефа на американската търговия Катрин Тай.