Кои са иновациите за защита на човешкото здраве
Как влияе градската среда на кожата и каква вода трябва да пием бяха сред темите, обсъдени по време на уебинар, организиран от ESGnews.bg

Снимка: Красимир Свраков
Новите пътища за защита на човешкото здраве с помощта на иновациите бяха обсъдени по време на уебинар, организиран от специализираната платформа Esgnews.bg като част от поредицата „Планетата ни е важна“. Темата, върху която се фокусираха участниците, бе за здравето и начините, по които иновациите могат да допринесат за намаляване на вредните въздействия, на които хората са изложени всеки ден – от замърсяването на околната среда, до водата за пиене и начина, по който градовете функционират.
Ние, от екипа на ESGnews.bg сме изключително щастливи, че поредицата събития ESG&FRIENDS продължава и ще имаме възможността да се насладим на още много интересни и вдъхновяващи разговори“, заяви главният редактор на ESGnews.bg Божидара Живкова.
Слънцето е най-големият враг на кожата
В съвременния свят технологиите се развиват с удивителна скорост. Планетата е изправена пред редица предизвикателства, които имат сериозни последствия за здравето. Климатът се променя, а с всяка изминала година, влиянието на външни фактори върху здравето става все по-силно. Д-р Илиана Георгиева, дерматолог в естетична клиника D–r Denkova Dermatology, разказа за последиците от продължително излагане на слънце.
Няма здравословен тен и ние нямаме място под слънцето. На плажа трябва да сме много внимателни, да нанасяме през 2 часа слънцезащитни продукти, да обръщаме повече внимание на децата и тийнейджърите. Изгарянията при тях оставят щети и създават риск за рак на кожата след 20 години. Виждам го при пациентите си“, обясни тя.
Д-р Георгиева поясни, че прекомерното излагане на слънце е сред топ 3 стресови фактора за кожата.
Слънцето уврежда колагена и може да доведе до образуването на ракови заболявания. Витамините, които човешкото тяло си набавя от него, вече можем да получим по химичен път без нуждата от излишен риск“.
Почистването на кожата е изключително важно за нейното здраве. Второто нещо, което д-р Георгиева препоръча за здрава кожа, е ежедневната хидратация. Нанасянето на слънцезащитен продукт е задължително. Пушенето също е голям враг, подобно на излагането на тютюнев дим и фини прахови частици, което отново се отразява на кожата.
Като лекар, аз винаги съветвам да се избягва пушенето, но не всеки иска и може да се откаже лесно от него. Днес обаче има алтернативни устройства, които нагряват тютюна и са една малко по-безвредна алтернатива“, посочи д-р Илиана Георгиева.
Според нея е ключово хората да си правят консултация с дерматолог поне веднъж годишно, подобно на кардиолог, например.
Относно иновациите в дерматологията, тя обясни, че те се развиват изключително бързо и редица нови устройства навлизат в ежедневието всеки ден. Тези, които дават възможност за подробна диагностика са сред най-често използваните в бранша. Този скрининг показва какви са проблемите и това позволява да се даде адекватно решение за тяхното отстраняване.
Качествената вода за здравето
Здравето зависи и от качеството на водата, която се приема. Изследвания на учени от цял свят показват, че при консумация на висококачествена вода, продължителността на живота може да се увеличи с 10 до 15 години.
Според Радослава Кафелова от TYENT България хората все още вярват на много градски легенди, свързани с пиенето на вода. Една от тях е, че ако пиеш каквато и да е течност през деня, хидратираш тялото си.
В действителност, обаче, сокове, кафе и алкохол са киселинни напитки, които не хидратират тялото ни и затрудняват функцията на нашите органи. Те могат да се консумират, но в никакъв случай не трябва да заместват водата. Липсата на вода в тялото ни пречи на нормалното функциониране на всеки един орган“, обясни тя.
Радослава посочи, че препоръчителното количество е 9 чаши вода на ден. Въпреки това, кафето, което много от нас пият всяка сутрин, причинява изхвърлянето на близо 800 милилитра вода.
Друг сериозен проблем е замърсяването от микропластмасови частици, което се наблюдава в бутилираната вода, както и въглеродният отпечатък. Едно домакинство изхвърля средно 7 000 бутилки вода на година.
Решението според нея е филтрирана и йонизирана вода. Филтрацията е много важна, тъй като в много градове чешмяната вода не е подходяща за употреба. Когато мине през йонизатора, тя първо се утрафилтрира и след това се зарежда в зависимост от задаването на алкална или киселинна вода.
Водата е важна част от здравословния начин на живот. Когато достигнем 40-50 години, забелязваме пропуските и грешките на младостта. Проблемите започват тогава, когато ние трудно можем да върнем времето назад“, подчерта тя.
Технологиите на по-зелените и устойчиви градове
Съвременната градска среда има огромно влияние върху здравето. Технологиите, от своя страна, могат да направят живота в населените места много по-поносим, чист и устойчив.
Всички технологии са полезни, стига да се използват правилно. Технологиите за умни градове събират информация за цялата инфраструктура – улици, светофари, паркинги – и я предоставят на граждани и институции в реално време, за да могат те да я ползват. Доколко една технология ще помогне, зависи от това как се използва тази информация“, обясни Елена Крумова, търговски директор в Syscom Engineering.
Тя даде пример с данните, които се събират за чистотата на въздуха. Те могат да се комбинират с данните за трафик на коли и градския транспорт. Заедно, тази база може да даде идея на управниците на София как да направляват трафика, за да спестят вредите за някои жилищни райони или да промотират инициативи, с които хората да се откажат от колите си.
Освен това, събирането на всякакъв вид данни може да даде информация в исторически план, с които учените могат да правят прогнози или информационни модели за бъдещото развитие на града.
За да можем наистина да усетим промяна в градската среда, трябва да променим начина си на потребление. Добро начало е да се пътува повече с градски транспорт. Друг важен момент, на който трябва да обърнем внимание, е потреблението на енергия в собствените ни домове и сгради. Ако една сграда е снабдена с умна технология за спестяване на енергия, тя може да спести значително количество енергия“, обясни Елена Крумова.
Сградният фонд в София, например, потребява близо 30% от енергията в града – сходна цифра с тази на транспортния сектор. Съответно, за да се намали наистина въглеродния отпечатък на града, решенията за енергийна ефективност са също толкова важни, колкото зеления преход в транспортния сектор.
За сградите е изключително важно да се контролират консуматорите на енергия вътре. Освен че е скъпа, тя има и голям въглероден отпечатък. Системите за управление на сгради са нещо, което може да помогне да се намали въглеродният отпечатък до 30-35% в зависимост от това какви системи се контролират в нея. Например, ако контролираме вентилацията и климатизацията, можем да спестим до 70% от консумираната енергия”, каза Елена Крумова.