Колапсът на 3AC помрачи бъдещето на един от най-атрактивните криптопазари
Криптофондът Three Arrows Capital стана жертва на глобалния спад на цифровите валути

© ECONOMIC.BG / Twenty20
Амбициозният сектор на криптовалутите в Сингапур, по някои показатели най-големият в Азиатско-тихоокеанския регион, е изправен пред несигурно бъдеще. Причината се крие в неотдавнашния колапс на криптофонда Three Arrows Capital, станал жертва на глобалния спад на цифровите валути.
Криптоиграчите във финансовия център на Югоизточна Азия се подготвят за по-нататъшни фалити и правни битки. Те очакват, че регулаторите от Паричния орган на Сингапур (MAS), чийто гостоприемен подход помогна за привличането на фирми от Китай, Индия и други места, може да станат по-малко сговорчиви.
След последните събития изглежда вероятно MAS да стане по-строг по отношение на крипто и цифровите активи“, коментира пред Reuters Хой Так Леунг, старши адвокат в технологичния сектор в Ashurst.
Инвестициите в крипто и блокчейн компании в Сингапур скочиха до 1.48 млрд. долара през 2021 г., по данни на KPMG. Това е десеткратно увеличение в сравнение с предходната година и почти половината от общата сума за Азиатско-тихоокеанския регион за 2021 г.
От MAS заявиха, че се надяват да насърчат услугите, свързани с крипто – ход в рязък контраст със забраната на Китай, с криптоданъка в Индия, който осакати търговията, и правилата в Хонконг, ограничаващи инвестирането в крипто само до полето на професионалистите.
Над 150 криптокомпании кандидатстваха за нов лиценз за криптоплащания от MAS през 2020 г., въпреки че досега едва шепа от тях са получили такъв.
Хоризонтът помръкна
Картината стана мътна с колапса на Three Arrows Capital (3AC), която започна процедура по ликвидация на Британските Вирджински острови на 27 юни, след като глобалният спад на цифровите валути направи фонда неспособен да посрещне задълженията си от стотици милиони долара.
Вълнообразните ефекти от колапса на 3AC, заедно с последвалите пазарни сътресения, бяха бързи и тежки. Базираната в Сингапур платформа за криптокредитиране и търговия Vauld заяви миналата седмица, че ще спре тегленията, а ден по-късно конкурентът Nexo заяви, че планира да придобие компанията.
Друг фонд, Mirana, съди 3AC в Сингапур за договор за заем, съобщиха местни медии, цитирайки съдебни документи, които не са публично достъпни. Mirana не отговори на искания за коментар.
В Съединените щати криптозаемодателят Voyager Digital подаде молба за защита от фалит миналата седмица, дни след като 3AC не изпълни задълженията си към него по криптозаем на стойност 650 милиона долара. Криптоборсите Genesis и Blockchain.com също отчетоха загуби от своите сделки с 3AC.
Роуз Кехоу, управляващ директор в практиката за преструктуриране на Kroll в Сингапур, каза през следващите седмици, че очаква свързаните с крипто бизнеси, изправени пред проблеми с ликвидността, да използват механизмите на Сингапур за съдебна защита на компании в процес на преструктуриране.
Ще продължим да виждаме криптопазарите в световен мащаб да се влияят от ефекта на заразата от последните пазарни събития, включително в Сингапур, основен център за криптовалути“, коментира тя.
Играчите в сектора също са предпазливи относно това как регулаторите в Сингапур могат да реагират. „Ако Сингапур реши да предприеме по-яростен подход към криптобизнеса в бъдеще, други страни в (Югоизточна Азия) могат да последват примера“, смята Джеф Мей, главен маркетинг директор в сингапурската криптокомпания ChainUp.
(Това) може да отвори път за Хонконг да стъпи на арената по-значително.“
MAS не коментира въпроса, но на 30 юни издаде рядко публично порицание на 3AC за нарушаване на правилата на фонда и добави, че разследва компанията за потенциални нови нарушения.
„Мисля, че (MAS) искаше да изпрати сигнал до индустрията, казвайки, че „3AC вече беше в нашия списък за наблюдение“, отбеляза Хаген Рук, базиран в Сингапур партньор в адвокатската кантора Reed Smith.
Въпросът е дали MAS ще стане още по-драконов в своя подход към криптоиндустрията“, добави той, визирайки новите правила около заемането и отпускането на заеми в крипто като един вероятен регулаторен фокус.