По колко злато се пада на всеки човек по света? (графика)
Благородният метал остава едно от сигурните инвестиционни убежища в несигурни времена

© ECONOMIC.BG / Deposit Photos
Желано от хилядолетия заради своя блясък и рядкост, златото все още е активът, считан за сигурно убежище (с доста прилична възвръщаемост) във времена на несигурност. Питали ли сте се обаче какво е количеството на благородния метал като цяло в света? И ако хипотетично то бъде разпределено между хората, по колко от него ще се падне всеки човек на Земята?
Графиката по-долу хвърля светлина именно върху този хипотетичен въпрос, като илюстрира подялбата на всички известни запаси злато към момента спрямо настоящото население на света.
Данните за тази графика са взети от Геоложката служба на САЩ и от доклада „Перспективи за световното население до 2024 г.“ на ООН.
Накратко: Няма много злато за 8 милиарда души
Оказва се, че в света наистина няма чак толкова много от желания метал. Досега са открити 244 000 метрични тона злато. Това включва историческото производство и известните в момента открития.
Това прави около 30 грама (около една тройунция). За да се даде още по-практически поглед: това означава по шест златни пръстена за всеки човек на планетата.
Централните банки имат доста голямо количество в резервите си, като САЩ държат най-много - около 8000 тона. На шесто място се нарежда Китай (2200 тона), който през последната година непрекъснато увеличава резервите си в стремежа си да диверсифицира валутните си резерви от американските съкровищни облигации.
Това е Китай - въпреки че не разполага с големи мини от същия мащаб като тези в САЩ и Австралия. Вместо това има множество по-малки, които в съчетание с ефективна инфраструктура за топене на метали водят до по-голям обем на производството.