Енергийните компенсации за бизнеса набъбнаха до половин милиард
Министерският съвет реши да включи в мярката и покриване на технологичните разходи на мрежовите оператори
Над половин милиард лева ще е общата стойност на компенсациите, които българският бизнес ще може да получи до края на годината заради високите цени на тока. Удвояването на индикативния бюджет е заради включването на мрежовите оператори – Електроенергийният системен оператор (ЕСО) и частните електроразпределителни дружества. Първоначалният вариант на мярката вече е одобрена от Европейската комисия.
Сметката от 529 млн. лв. беше представена от министъра на енергетиката Владимир Малинов, който уточни, че това са разчетите на ресорното ведомство. Те ще се изплащат от Фонд „Сигурност на електроенергийната система“ (ФСЕС) със срок 1 юли – 31 декември 2024 г. Изчисленията на Фонда през лятото обаче показваха други числа – мярката ще струва 230 млн. лв. до края на годината и ФСЕС има пари да я покрие.
Високата цена на тока на борсата за есенните месеци обаче води и до повече разходи, тъй като прагът, над който небитовите потребители ще получават компенсация, е 180 лв./MWh. Всичко над тази цена ще се плаща от ФСЕС.
Изпълнителният директор на Фонда Диан Червенкондев още в началото на този месец изрази съмнения, че ще има пари да се платят средствата. ФСЕС има действаща програма за компенсиране на малките небитови потребители – като църкви, манастири и други – и програма, която да компенсира търговците, които са нагнетили газ в газохранилището в Чирен през 2022 г.
На брифинга на служебния министър на енергетиката в сряда стана ясно, че не се предвиждат средства от държавния бюджет за мярката, тоест парите ще дойдат само от Фонда, който обаче се съмнява дали ги има.
Започва изплащането
Дългоочакваните от бизнеса компенсации в крайна сметка ще започнат да се изплащат от утре, 19 септември.
Те ще покриват 100% от разликата между реалната средномесечна борсова цена за базов товар на сегмента „Ден напред” на Българска независима енергийна борса за съответния месец и определената от КЕВР цена за технологичните разходи на мрежовите оператори.
Според становище на регулатора мрежовите оператори са приравнени на крайни клиенти за своите технологични разходи, което предпоставя възможността за предоставяне на компенсации и за тях“, се казва в решението на МС.
Тенденцията за повишаване цените на електроенергията на свободния пазар в България и региона продължава, а високите цени създават икономически неблагоприятна среда, засягат по негативен начин стопанските субекти и генерират допълнителна инфлация.
Включването на мрежовите оператори в програмата за компенсации представлява подобрение на механизма, без да го променя по същество. Поради това България може да разчита на вече даденото одобрение на мярката през 2021 г. и ново такова не е необходимо, става ясно от комуникация между Министерството на енергетиката и ГД „Конкуренция“ на Европейската комисия, касаеща режима на държавните помощи.