Лидерите на страните в ЕС приеха Рамката за 2020-2030 г.
Окончателно е постигнато споразумение по Рамката на политиките по климат и енергетика в периода 2020-2030 г.

Лидерите на 28-те държави членки на ЕС, между които и България, след двудневна среща в Брюксел постигнаха споразумение и приеха заключенията на Европейския съвет по Рамката на политиките по климат и енергетика в периода 2020-2030 година, съобщи пресслужбата на Министерството на околната среда и водите (МОСВ).
Приетите заключения от Европейския съвет напълно отговарят на защитаваната от страната позиция в хода на преговорите и гарантират честно и справедливо споделяне на усилията и солидарност между държавите членки, плавен преход към нисковъглеродна икономика по разходо-ефективен начин, ясен стимул за индустрията, запазване на конкурентоспособността и амбициозно послание към международните партньори.
В областта на политиката по изменение на климата основните акценти на заключенията са намаление с 40% на емисиите на парникови газове до 2030 г., укрепване и реструктуриране на европейската схема за търговия с емисии, предоставяне на безплатни квоти за модернизация на енергийния сектор на страните с по-малък БВП от средния за ЕС.
Предвидени са и механизми за солидарност и за компенсиране на разходите, които възникват за някои страни-членки в изпълнение на политиките от Рамката. Сред тях са заделяне във фонд на резерв от 2% от общото количество квоти за държави членки с БВП по-малък от 60% от средния за ЕС, разпределяне на 10 на сто от общото количество квоти на страните с БВП под 90% под средния за ЕС (в това число и България), в допълнение към полагащите им се политики, разширяване обхватът на действащата програма за финансиране на нисковъглеродни демонстрационни енергийни проекти върху нисковъглеродни иновации в индустрията с мобилизация на приходите от продажбата на 400 млн. квоти.
Основна цел на Рамката до 2030 г. е постигане на конкурентоспособна нисковъглеродна икономика на ЕС, енергийна сигурност и завършване на вътрешния енергиен пазар, мобилизиране на инвестиции и установяване на амбициозни цели на ЕС до 2030 г. за намаление на емисиите на парникови газове, с оглед постигане на международно споразумение по климата на Конференцията на страните по Рамковата конвенция на ООН по изменение на климата (РКОНИК) в Париж през 2015 г.
България активно участва в дискусиите по Рамката до 2030 г. и постигането на значителен успех по елементите от ключов интерес - заложените цели, механизмите за гъвкавост и солидарност, секторите извън Схемата.
След международната конференция на страните по РКООНИК в Париж през декември 2015 г., Европейският съвет ще разгледа отново елементите в Рамковия пакет до 2030 г. с оглед да се отчете постигнатото в международните преговори.