Любимата криптовалута на Мъск скочи с близо 30% след новината за Twitter
Милиардерът свързва свободатa на словото в социалната мрежа с финансовата децентрализация

© ECONOMIC.BG / Twenty20
Фаворизираната от Илон Мъск криптовалута доуджкойн поскъпна с над 20%, след като стана ясно, че Twitter ще бъде придобит от милиардера. Като цяло цените на всички водещи монети на криптопазара тръгнаха нагоре.
След 10.00 ч. българско време тази сутрин един доуджкойн се търгува за 16 цента, което е с близо 30% по-високо спрямо вчерашното ниво.
Курсът на биткойн е с над 5% по-високо, този на етера – с 6.6%, а на рипъл – с над 5%.
Доуджкойн е мемекойн, създаден на шега през 2013 г. и придобил популярност миналата година благодарение на вниманието от страна на Мъск. Значението му бе подчертано още повече, след като бе приет и като разплащателно средство от Tesla.
Същевременно Мъск се превърна в нещо като двигател на криптопазара, който започна да реагира бурно на неговите туитове за биткойн и доуджкойн. През май миналата година публикациите на милиардера подхраниха ралито на мемекойна до най-високите му нива за всички времена от над 70 цента, по данни на Coindesk.
След дни на вълнения около потенциалното придобиване на Twitter от Мъск, вчера стана ясно, че Бордът на директорите на компанията зад социалната мрежа е одобрил продажбата.
Бившият главен изпълнителен директор и съосновател на Twitter Джак Дорси се оттегли от компанията през ноември, за да се съсредоточи върху своята компания за плащания, която се ребрандира от Square на Block, за да отрази по-широките амбиции в сферата на криптовалутите и блокчейн технологията.
Tesla също е отворена към криптовалутите като цяло, не само към доуджкойн. Тя например е един от най-големите корпоративни купувачи на биткойн.
Сега тези, които се надяват Twitter да интегрира повече криптофункции, ще следят дали и как Мъск дава приоритет на този аспект. Устойчивата на цензура и централизация природа на биткойн също е в съответствие с утопичната визия на Мъск за свободата на словото.
Свободата на словото е основа на една функционираща демокрация, а Twitter е цифровият градски площад, където се обсъждат въпроси, жизненоважни за бъдещето на човечеството“, каза Мъск в изявление в понеделник.