Луната е по-богата на вода, отколкото се предполагаше
Ново проучване показва къде в лунните недра има вода

© ECONOMIC.BG / НАСА
На Луната има повече вода, отколкото се предполагаше преди, като данните от ново проучване сочат, че такава има не само на полюсите, но и под повърхността. Откритието ще има положителни последици в бъдещите мисии до земния спътник.
Години наред учените смятаха, че Луната е напълно суха докато през 2008 г. не бяха анализирани проби от лунни скали, вследствие на което бе направено откритието, че в тях се съдържат мънички „стъклени мъниста“. Предполага се, че те са се оформили преди милиарди години, когато магмата във вътрешността на Луната е избухнала, а водата е била уловена в скалите.
Въпросните „мъниста“ с открити във вулканичен материал, донесен още от мисиите „Аполо“ през 70-те години на миналия век. Водата в него обаче бе открита преди около 9 години. От тогава насам бяха намерени още доказателства за наличието на вода на Луната, но все още остава въпросителната колко точно е нейното количество. Най-новото проучване опитва да намери именно този отговор.
За целта е анализирана информация от сателитни снимки, благодарение на които става ясно къде точно се намират „горещите точки“ с концентрация на вода. Резултатите бяха публикувани днес от Nature Geoscience, пише The Verge.
По думите на Антъни Колапрете от НАСА наблюденията доказват, че под лунната повърхност „има доста вода“. Проучването не казва колко точно, но посочва къде са тези богати на вода места – например в зоните на кацане на „Аполо 15“ и „Аполо 17“.
Информацията е ценна за планирането на следващите мисии до Луната, които могат да разчитат, че ще открият този ресурс на място. Така няма да се налага вода да бъде пренасяна от Земята, а ще може да се кацне директно, където е налична.