Макрон: ЕС е прекалено слаб, прекалено бавен и прекалено неефективен
Френският президент предлага общи военни сили, европейска разузнавателна агенция и прокуратура

~ 2 мин.
Френският президент Еманюел Макрон заяви, че Европейският съюз е прекалено слаб, прекалено бавен и прекалено неефективен, очертавайки своите планове за трансформирането на блока в реч. „Европа, която ние познаваме, е прекалено слаба, прекалено бавна, прекалено неефективна, но само Европа ни предоставя способността да действаме на международната сцена в лицето на големите съвременни предизвикателства“, каза той от Сорбоната в Париж.
По думите му гарантирането на сигурността е едно от най-важните условия за съществуването на Европейския съюз. „Първата ключова задача за Европа е сигурността. В настоящите времена ние живеем в Европа при съществуването на две явления. Първото е постепенното и неизбежно оттегляне на САЩ (от осигуряването на сигурността на континента). И второто явление е продължаващото присъствие на тероризма, целящ да внесе разногласия в нашето общество“, заяви Макрон. „Като начало, през следващото десетилетие ние трябва да имаме съвместни въоръжени сили, общ военен бюджет и обща доктрина“, каза той и допълни, че „неспособността да действаме убедително заедно подкопава доверието в нас като европейци“.
В тази връзка държавният глава предложи и учредяването на европейска разузнавателна агенция, която според него ще се отрази благоприятно на сътрудничеството на отделните държавни спецслужби.
Макрон също така застана и зад идеята за единна европейска прокуратура, която да се занимава с дела за терористична дейност. Сред другите предложения на френския лидер във връзка със сигурността на континента е и единна полицейска погранична служба, която да се занимава с охраната на европейските граници.
В изказването си държавният глава също така предложи създаването до 2020 г. на общоевропейски части за бързо реагиране, които да служат като „партньор на националните армии“, имащи желание да участват в подобна схема. Макрон също така предложи и учредяването на постоянен обмен от военнослужещи между страните членки.
„Предлагам нашите партньори да приемат в националните армии военнослужещи от всички европейски страни, желаещи да участват“, посочи той.
Сред другите предложения на президента е и валиден за целия ЕС данък върху финансовите трансакции, какъвто вече съществува във Великобритания и Франция. „Нека вземем този данък и разширим обхвата му в останалата част от Европа“, каза Макрон и допълни, че приходите от него ще отидат за помощ за развитие.