„Малдивите на Турция“: Зашеметяващо древно езеро привлече вниманието на учени

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
Със своите ярки тюркоазени, зелени и сини води, не е изненадващо, че езерото Салда често се рекламира като „Малдивите на Турция“. Изключителен на вид, спокоен и заобиколен от изобилие от диви животни, мястото се е превърнало в значима, макар и по-малко известна атракция, разположена в югозападната част на страната.
Но езерото е много повече от великолепно водно тяло и неговите бели пясъчни плажове, които въодушевяват туристите. Според учените езерото Салда е единственото място на Земята, което е аналогично на кратера Йезеро на Марс.
Факт, който събуди интереса на учените във време, когато човечеството все повече насочва вниманието си към Червената планета като възможна дестинация за мисия с екипаж.
Освен това спомогна за повишаване на екологичната осведоменост около това крехко съкровище, което е изправено пред екзистенциални заплахи от замърсяване и намаляващи водни нива.
Брайони Хорган, професор в катедрата по земни, атмосферни и планетарни науки на университета Пърдю, пътува до Турция през 2019 г. с екипа на марсохода Perseverance на НАСА, за да проучи мистериозното езеро и беше поразена от приликата му с далечна планета.
Това наистина е уникално място“, казва тя пред CNN Travel. „И в много отношения наистина се чувствах все едно съм на брега на древното езеро Йезеро на Марс.“
Какво е планетарен аналог?
В изследването на космоса планетарен аналог е място на Земята, което се счита за подобно или сравнимо с условията, открити на друга планета или луна. Хорган казва, че намирането на аналог на Марс тук е особено предизвикателство поради високите нива на желязо и магнезий, които съставляват състава на Червената планета, и „те са много примитивни“.
Въпреки това тя казва, че басейнът на езерото Салда е „от този състав, който е създаден на дъното на океан, когато океанската кора се разкъса и създаде нова кора направо от вътрешността на Земята“.
Този процес, казва Хорган, е заслугата за околната среда на езерото Салда, подобна на Марс.
Нургюл Балджъ, професор в катедрата по геоложко инженерство на Истанбулския технически университет, също участва в проучванията на НАСА на езерото Салда. Освен че помага на учените да разберат по-добре геологията на Марс, тя казва, че езерото предлага и прозрения за историята на нашата планета.
Например, микроорганизмите във водата са изградили микробни структури, които са на възраст най-малко 2 милиона години, някои от които са били изложени поради намаляващите нива на водата в езерото.
Миналата година Международната комисия по геонаследство (IUGS) обяви включването на езерото Салда в своя списък на 100-те най-добри геоложки обекта в света.
Докато някои експерти са оптимисти, че влизането в списъка на IUGS ще има положителен ефект други все още са скептични, като пенсионирания преподавател Ерол Кесичи от факултета по водни ресурси на университета Сюлейман Демирел в Егирдир.
Езерото Салда е дом на 301 вида растения, два от които са ендемични и растат в басейна на езерото, както и три ендемични вида риби и над 30 вида водни птици, сред по-често срещаните животни като диви свине и лисици. Това прави езерото Салда сред най-добрите места в Турция за природна фотография и туризъм.