Медта потъна под 7500 долара
Страховете от рецесия рефлектират върху търговията с индустриални метали

© ECONOMIC.BG / Pixabay
Медта се срина до под 7500 долара за тон, тъй като страховете от рецесия рефлектират върху търговията с индустриални метали и задълбочават тяхното отстъпление от рекордните върхове само преди месеци, предава Bloomberg.
Инвеститорите се притесняват от редица заплахи в търсенето, газовата криза в Европа, забавянето на икономиката в САЩ и подновяването на пандемията в Китай. След спад от 4.2% във вторник до най-ниското си ниво от 19 месеца насам, медта поевтиня с почти 5% в сряда. Цените на алуминия, цинка и калая също паднаха.
Новият кръг от масови тествания срещу коронавируса в Шанхай подчерта опасенията от това, че политиката на Китай срещу т.нар. „нулев“ COVID ще усложни възстановяването на втората по големина икономика в света. Пекин се смяташе за една от най-големите точки на търсене на мед, още повече предвид ангажиментите на правителството да рестартира икономическия растеж на страната.
„В момента наистина няма положителни новини“, каза Фан Руи, анализатор от Guoyuan Futures Co.
Европа и САЩ са изправени пред рискове от рецесия и трудно могат да овладеят инфлацията. Това ще доведе до парично затягане, което е бич за медта. В Китай пък икономиката е изправена пред двоен удар от избухването на нови COVID случаи и по-слабо от очакваното възстановяване на търсенето“, допълни той.
Последното тримесечие беше най-лошото за пазара на метали от световната финансова криза през 2008 г., а юли не донесе никакво облекчение заради страховете от рецесия. Това е бърз обрат от март, когато индексът LMEX на шест метала скочи до рекорден връх на фона на опасенията, че атаката на Русия срещу Украйна ще подхрани недостига.
Протоколът от последното заседание на Федералния резерв трябва да бъде публикуван по-късно днес. Той ще даде повече информация относно начина, по който банката мисли да затегне паричната политика, преди другото ѝ решение за лихвените проценти в края на юли. Шансовете за икономическо свиване на САЩ вече са 38%, според последните прогнози на Bloomberg Economics.
Заедно с медта към 9:10 ч. българско време алуминият спадна с 1.4%, а цинкът - с 0.6%. Разпродажбите на метали удрят и минните компании, като акциите на Rio Tinto се обезцениха с 7.2%, а на BHP Group – с 5.5%.