МФ обещава „ритмичност“ и „смисленост“ при капиталовите разходи
Асен Василев ще представи бюджета си пред депутати в понеделник – заявката е за 3% дефицит
Финансовото министерство може да обмисли механизъм за по-смислено капиталово бюджетиране и по-ритмични капиталови инвестиции. Това може да бъде представено с бюджета за следващата 2024 г., сподели зам.-министърът на финансите Георги Клисурски.
За 2024 г. трябва да се обмисли механизъм за по-смислено дългосрочно капиталово бюджетиране – както на общините, така и на държавата“, коментира Клисурски в парламента.
Той посочи, че с бюджета за следващата година ще се гони
по-добра ритмичност при планиране на разходите, в т.ч. и капиталовите“.
Обикновено капиталовите разходи се смятат за фискален буфер в бюджета и по време на актуализации и извънредни разходи се използват за други цели, както и за намаляване на дефицит или дори излишък.
Така например през 2021 г. при заложени близо 2.5 млрд. лв. капиталови разходи са изпълнени само 770 млн. лв., или около една трета от планираното. Миналата година при планирани малко над 3.1 млрд. лв. бяха изпълнени около 2.3 млрд. лв., или около 74%.
Към края на април 2023 г. са изхарчени около 480 млн. лв. за капиталови разходи. За същия период на миналата година изпълнението беше едва 266 млн. лв., или под 10%.
Обикновено плащанията по капиталовите разходи се ускоряват в края на годината, когато приключват планираните инвестиции.
Заместник-министърът открехна вратата и относно очаквания проект за Бюджет 2023, който по всяка вероятност ще бъде приет следващия месец – или чак през втората половина на годината.
Клисурски подчерта, че фискалната рамка на държавата ще бъде с 3% дефицит на начислена основа и вероятно под 3% на касова. Именно затова заместник-министърът поясни, че не очаква да са нужни „огромни суми за финансиране чрез дълг“.
Припомняме, че в проектобюджета на служебния кабинет бе заложен свръхдефицит от 6.4% и хипотеза да бъде изтеглен нов дълг от цели 12 млрд. лв.
Финансовият министър Асен Василев ще представи в понеделник основните параметри на проектобюджета за 2023 г. пред депутати от бюджетната комисия в сградата на Министерството на финансите.
Удължаването на бюджета
Междувременно депутатите в ресорната бюджетна комисия одобриха удължаването на удължителния закон за Бюджет 2022 със срок до края на месец юли. Очаква се в сряда или четвъртък промените да бъдат окончателно приети от депутатите.
Идеята е общините, НОИ и Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) да могат да извършват нормални плащания, дори размерът им да е над миналогодишните нива, ако се налага.
Депутатите приеха и новото редовно ротационно правителство да може да използва парите от Фискалния резерв, като става дума само за средствата по програми и проекти на Европейския съюз. Това по принцип винаги е било разрешено, но депутатите ограничиха правомощията на служебния кабинет в края на миналата година.
Така е и при нормален държавен бюджет, неснижаемият минимум от 4.5 млрд. лв. остава“, коментира Клисурски.
С промените бе прието и новите еднократни помощи за учениците от 2, 3 и 4 клас да бъде 300 лв. Помощта бе приета в края на миналата година, но нейният размер не бе уточнен. Тя важи за учебната 2023/24 г., но кандидатстването за нея и изплащането ѝ трябва да започне още през юли преди да бъде приет новия бюджет.