Мисли, избери и действай по-бързо
Търси се път към пазара за прототипа на иновативен боксов тренажор с широко приложение за усъвършенстване на моторните реакции и когнитивните способности
Институтът по невробиология при БАН:

© ECONOMIC.BG / Красимир Свраков
Екипът на Института по невробиология
Знанието е сила. Науката е необятно поле за разбиране на света около нас. Но в България бизнесът и науката продължават да съществуват като две паралелни вселени.
Може ли в новите реалности да се изгради устойчив мост? Навярно да, но той трябва да се издигне над голямата пропаст между двата „бряга“ и това може да стане с усилия и протегнати ръце от двете страни. Във времената на ускорено развитие на иновациите и високите технологии единственият начин да имаме силна и конкурентоспособна икономика е бизнесът и науката да работят в партньорство – но това като че ли не се разбира, затова и не се прилага.
Лесно или трудно
Светът ще се изправя пред все по-големи предизвикателства, свързани с ресурсите и с климатичните проблеми, с оцеляването не само на хората, но и на живота на Земята. Така реалността и заплахите пред оцеляването в бързопроменящите се условия ще води до това хората, притиснати от проблемите, да разбират по трудния начин смисъла на твърдението: „Най-големият враг на познанието не е невежеството, а илюзията за познание“.
Кой, къде и как
В момента разположението на силите е такова, че науката се опитва да убеди бизнеса у нас в смисъла на своето съществуване и в ползите, които тя може да носи. И ето съпоставката на един български учен между отношението към науката тук, в България, и там – на Запад: „Работих в чужбина, където практиката е бизнесът да отива при учените, за да намерят решение на конкретен негов проблем, и той финансира разработката. В България бизнесът най-често се обръща към учените, когато по определени грантови програми има задължително условие за участието на научен институт. Днес компаниите в България рядко поемат риска да инвестират в наука. А и на национално ниво този процес на взаимодействие не е регулиран, макар с проектно финансиране да се създадоха центрове за компетентност“. Това твърди наш учен, правейки сравнение на база на опита тук и там.
Отвъд илюзиите
Твърди се, че науката става толкова по-плодотворна, колкото по-достъпна става за по-голям брой умове. С цел да популяризираме възможностите на българските учени и някои техни постижения, представяме три научни звена с конкретни разработки. С увереност, че това ще помогне за по-устойчивия градеж на моста, който свързва науката и бизнеса. Нека обаче не живеем с илюзията, че ако не се инвестира в развитието на науката България и няма приемственост на поколенията в нея, тя ще продължи да съществува и ще я има, и ще е във върхова форма, когато един ден някой усети остра нужда от нея.
Представяме разработките на Института по невробиология (ИНБ) при БАН:
Основната дейност на Института по невробиология (ИНБ) при БАН е провеждането на фундаментални и научно-приложни изследвания в областта на невронауките, посредством интердисциплинарни неврофизиологични, психофизиологични и фармакологични подходи за получаване на нови знания за невробиологичните механизми на организация, адаптация и регулация в организма на човека и животните и фармакологичните въздействия върху тях; създаване на нови диагностични и прогностични методи за подобряване качеството на живот, на интелектуалните и физически възможности на човека.
Учените от този Институт търсят мостове към бизнеса. Засега обаче опитът им показва, че компаниите недооценяват ролята на науката и
възможностите за партньорство с учените
„За българския бизнес науката все още не е заела достойното си място при стартирането на нови идеи“, твърди доц. д-р Катерина Стамболиева, директор на ИНБ.
На иновативния форум „Наука за бизнес“, проведен през юни, Институтът представи експерименталния модел на интерактивен боксов тренажор, който е патентован. Той е предназначен за индивидуални тренировки с цел подобряване както на зрително-моторната реакция, така и на времето за взимане на решение. Подходящ е за обучение, усъвършенстване и контрол на специализираната техническа подготовка на боксьори, но може да има и множество други приложения не само при спортистите. Тренажорът е създаден върху вече реализирана идея на колектив от Института и е направено специализирано светлинно табло, управлявано от персонален компютър, при което се генерират светлинни стимули в два цвята и се оценява зрително-моторната реакция на двете ръце в условия на селективна задача. Ползва се при специализирани изследвания на деца или хора с вестибуларни смущения, постинсултни състояния, дезориентация. През 2023 г. екипът се насочва към изследване на зрително –моторните реакции при боксьори и се свързва с Тервел Пулев и Спортен клуб „Венко Пулев“ и сключва договор за съвместна работа.
За създаване на новата разработка
Йоана Йорданова е изпратена да тренира бокс за няколко месеца, като целта е да се очертаят зони на възможно прилагане на научен подход свързан с тренировка на зрително-моторните реакции и подобряване времето за вземане на решения. Благодарение на позитивното отношение на Тервел Пулев към научния подход в тренировъчния процес колективът реализира прототипа на итерактивния боксов тренажор. Той е в процес на тестване и усъвършенстване.
В бокса при индивидуална тренировка се използва боксова възглавница за отработване техниката на ударите. Вградени в боксовата възглавница бутони с двуцветна просветка дават далеч по-големи възможности и ползи. Чрез този способ всеки може да тренира своите физически качества, като бързина на моторна реакция, координация на ръцете, мислене. Уредът спомага за усъвършенстване координацията на движенията с лява и с дясна ръка, но подпомага и скоростта на когнитивния процес за взимане на решения. Боксовия тренажор първоначално е ориентиран към спортисти с цел ускоряване на процеса на достигане до високо ниво на спортно-техническата подготовка. С този уред може да се тренира пространствената ориентация и бързина на реакциите. Той може да намери място в детските градини, във физкултурните салони в училищата. В уреда е
вграден софтуер
който позволява да се събират и сравняват статистическите данни от индивидуалните тренировки. Тази иновативен боксов тренажор може да се управлява от телефона, което го прави подходящ подходящ и за индивидуално физическо разтоварване, ако си го монтирате вкъщи или в офиса. Ще спомага за усъвършенстване на мисленето, концентрацията, координацията. Той може да се ползва във всеки фитнес и центровете за рехабилитация. Възрастните хора например биха могли да получават такава услуга в специализирани центрове, но засега у нас не се полагат активни грижи за тяхното физическо и ментално здраве и дълголетие.
Този прототип, регистриран като полезен модел, търси своя път към пазара. Нужна е финансова подкрепа, за да се произведат известен брой тренажори, които да бъдат подарени на различни организации. Така ще се осигури обратна връзка за натрупване на повече доказателства за полезния му ефект.
„Участвахме във форума „Наука за бизнес“ с надеждата
да се срещнем с предприемачи
които ще видят своя интерес за наше съвместно начинание. Вярваме, че Центърът за иновации към БАН ще допринася за популяризирането на нашите възможности. Българският бизнес може да потърси готови за комерсиализация разработки, като се свърже с Центъра за иновации към БАН, директно с нас или с други научни институти на БАН. Когато тези полезни идеи дадостигнат до крайния потребител, изобретателите, които са ги създали и патентовали, ще получат и удовлетворение от работата си, но и материално стимулиране, тъй като са вложили много знания, умения, а и значително количество финансови средства“, казва доц. д-р Катерина Стамболиева.
Двигател на тази иновация
са основно четирима учени: доц. д-р Катерина Стамболиева - ръководител на екипа; главен асистент инж. Цветалин Тотев – специалист по зрително възприятие и преработка на сигнали, създател на софтуера; асистент Йоана Йорданова с опит като общопрактикуващ лекар; специалистът магистър биолог Катерина Кирилова с опит в изследвания на поза и движения. Към екипа работят и психолозите Ваня Славова и Илиан Харалампиев. Тази есен ще се търсят начини за популяризиране на разработката, като за целта ще използват различни форуми. Институтът има сътрудничество с клиники и университети, които също ще бъдат запознати. Предстои да осъществят контакт с работодателски и предприемачески организации. Създателите са убедени, че когато започне използване на тренажора и се видят ефектите, все повече хора ще искат да го ползват, а и да го притежават.
Шестимата работят и по друг проект в напреднал стадий. Той е свързан с влиянието на дигиталните технологии и с гръбначните изкривявания в ранна детска възраст.
Институтът по невробиология има стремеж да даде
практическо приложение
на фундаменталните изследвания, тъй като много проблеми може да се решат с използването на научни знания и подходи. Мисли, избери и действай по-бързо! - това е мотото на интерактивния боксов тренажор, но и на цялостната дейност на ИНБ, насочена към практиката и реалния живот. Учените са убедени, че всеки човек би могъл да поддържа върхова форма, независимо от възрастта си, стига да тренира своето тяло и своя мозък.