1.8 млн. души ще е недостигът на кадри по киберсигурност през 2022 г.
Проучването е направено сред 19 000 професионалисти в областта на киберсигурността

~ 2 мин.
Развитието на технологиите води до зараждането на нови сфери на дейност, респективно отваря допълнителни работни места. Същевременно се отключват и непознати досега проблеми, а един от все по-актуалните в съвременния свят е този с киберсигурността. Според нов доклад на Frost & Sullivan глобалната работна сила в тази област ще има нужда от допълнителни 1.8 милион души през 2022 г., което представлява увеличение от около 20 на сто спрямо прогнозните данни от 2015 г.
Данните са от докладаThe Global Information Security Workforce Study (GISWS), като проучването се провежда на всеки две години от Центъра за кибер безопасност. Резултатите от 2015 г. отчитат, че през 2020 г. недостигът на работната сила ще се равнява на 1.5 милиона души.
Последните данни от 2017 г. идват да покажат, че ситуацията не се подобрява и перспективите всъщност са негативни.
Актуализираното проучване е направено сред 19 000 професионалисти в киберсигурността. Около 2/3 от анкетираните заявяват, че нямат достатъчно служители, за да се справят с настоящите заплахи. 70% от мениджърите са споделили, че искат да разширят екипите си още през тази година.
Инвестиционен скок
Инвестициите в сферата на киберсигурността отбелязват сериозен ръст прз последните години. Компанията Illumio например обяви, че е акумулирала 125 млн. долара за защитата на центровете на данни от кибератаки. Като цяло технологичните компании стават все по-креативни в стремежа си да привлекат таланти по киберсигурност. Миналата година например Facebook обяви състезанието Capture the Flag, в което компютърни специалисти имаха възможността да тестват познанията си в областта. В опит да се справи с недостига на специалисти пък, технологичният гигант Cisco пък обяви стипендия в размер на 10 млн. долара.
"Много изпълнителни директори по света ни казват, че способността им за иновации е възпрепятствана заради загрижеността им за сигурността в дигиталния свят", отбеляза Жан Белиуа-Дън, вицепрезидент и генерален мениджър в Cisco Services. По негови думи това означава, че в бъдеще ще има голямо търсене на умения, които днес не съществуват в глобален мащаб.
От доклада ства ясно също, че 87% от служителите в киберсигурността са започнали кариерата си в друга област. Това, според анализаторите, е в противовес на факта, че 94 на сто от работодателите пък търсят да наемат хора с опит в сферата. Изводът е, че част от проблема по недостига на кадри, може би е свързан с неразбирането на лидерите в какви точно са изискванията за позицията, пише Venture Beat, позовавайки се на резултатите от доклада GISWS.