Могат ли отношенията Украйна – САЩ да бъдат възстановени?
След сюрреалистичния сблъсък в Овалния кабинет се полагат големи усилия да се поправят част от щетите

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
Украинският президент Володимир Зеленски се отклони опасно от сценария миналата седмица, до голяма степен благодарение на подстрекателството от страна на вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс. И след скандала в Овалния кабинет изглежда американско-украинските отношения са на пух и прах – за голяма радост на лоялните на MAGA, като бившия стратегически съветник Стив Банън, който каза пред POLITICO, че това е „перфектният резултат и сега можем да си измием ръцете с него“.
Украинците обаче бяха ужасени от спектакъла и остават дълбоко разстроени от неразбирането на Тръмп и Ванс, че те са онеправданата страна, която пострада изключително много от ръцете на реваншистка Русия.
Съветван от своите американски приятели и съветници, както и от влиятелния си началник на кабинета Андрий Йермак, Зеленски опитваше да избегне антагонизма на Доналд Тръмп след преизбирането му.
Поиграйте“ беше съветът и като се има предвид лошите отношения между Тръмп и Зеленски от 2019 г. – когато украинският лидер не се съгласи с искането на Тръмп да разследва сина на бившия президент на САЩ Джо Байдън – следването на този съвет беше от решаващо значение.
До петък стратегията беше ясна: украинският лидер трябваше да се възприема като конструктивен, оставяйки руския президент Владимир Путин да вбеси Тръмп.
Беше ясно, че следването на тази стратегия ще бъде трудно, но никой не би могъл да предвиди колко зрелищно щеше да завърши срещата. Въпросът сега е дали щетата може да бъде поправена?
В Киев за сюрреалистичния и бурен сблъсък в Овалния кабинет до голяма степен се обвинява Ванс – дългогодишен критик на подкрепата на САЩ за Украйна. Той е обвиняван, че целенасочено се е стремял да провокира Зеленски, вероятно да провали сделката, която би позволила на САЩ по-голям достъп до полезните изкопаеми в Украйна.
Републикански експерт по външна политика, който говори с POLITICO при условие за анонимност, вижда нещата по същия начин: Ванс искаше да провали сделката за минералите, признавайки, че „това ще укрепи проукраинското лоби в администрацията. Зеленски просто се хвана на въдицата.
Експертът републиканец обаче отбеляза също, че украинският лидер е виновен, че не се е съсредоточил само върху сделката.
Зеленски не успя преди петък да признае значението на сделката за полезните изкопаеми… Важно е не заради полезните изкопаеми – всичко е свързано с осигуряването на политическа победа на Тръмп“, каза той.
Служители на Белия дом оттогава публично настояват, че не е имало план за злепоставяне на Зеленски или проваляне на сделката за минералите. Точно обратното. Те твърдят, че и Тръмп, и Ванс са били разочаровани от това, че Зеленски поставя под съмнение смисъла на преговорите с Путин, и са смятали, че той се опитва да провали преговорите между САЩ и Русия – нещо, което държавният секретар Марко Рубио подчерта в интервю в неделя.
След инцидента се полагат усилени усилия в опит да се поправят част от щетите и да се свържат Зеленски и Тръмп по телефона, за да се опитат да спасят връзката. Европейските лидери също настояват и се стремят да организират разговор между двамата, по време на който украинският президент да изрази съжаление за това как се е развила срещата.
Пътуването до Вашингтон, първото на г-н Зеленски откакто президентът Тръмп положи клетва, нямаше как да не бъде трудна мисия“, пише Джонатан Еял от Chatham House.
Въпреки това имаше надежди, че всичко може да се развие добре, като перспективите се проясниха след по-ранните пътувания на френския президент Еманюел Макрон и британския Кийр Стармър. Те със сигурност бяха успели да проправят пътя.
Дипломатите предположиха, че неговият американски домакин ще бъде по-малко упорит, когато президентът Зеленски направи своето пътуване до Вашингтон“, каза Еял. „А това, че Тръмп каза на журналисти, че не може да си спомни да е описал Зеленски като „диктатор“, беше друг обнадеждаващ знак.“
Все пак имаше притеснения още преди Зеленски да кацне във Вашингтон: от една страна, продължаващите последици от срещата в началото на февруари между Зеленски и министъра на финансите на САЩ Скот Бесент изглежда обидиха Тръмп, който публично се оплака, че Зеленски не е уважил Бесент, като му е изнасял лекции за безполезността на преговорите с Путин. Нещо повече, политическите лидери на MAGA вдигат много шум относно продължаващата подкрепа на САЩ към Украйна и искат пълно спиране на цялата помощ.
Говорейки пред група депутати републиканци и демократи във Вашингтон преди срещата си с Тръмп и Ванс, украинският лидер даде да се разбере, че ще притисне Тръмп да се съгласи с гаранции за сигурност за следвоенна Украйна, но беше предупреден от сенатора републиканец Линдзи Греъм, наред с други, да действа внимателно и да избягва да се фокусира върху разногласията. Накратко, дайте победата на Тръмп.
Йермак също призова Зеленски да остане твърдо фокусиран върху сделката за минералите – гаранции за сигурност може да има по-късно. Но раздразнен от Ванс, Зеленски се отклони от курса, което доведе до това, което украинският опозиционен депутат Олексий Гончаренко описа с една проста дума: „катастрофа“.
Наблюдавайки развитието на събитията отдалеч, руският опозиционен лидер Михаил Ходорковски – който знае какво е да седиш в стаята срещу силен човек – също беше ужасен.
Разбирам болката на президента Зеленски – разочарованието му от това, че е безсилен срещу превъзходен агресор. Но бизнесът дава суров урок: Вашите проблеми са си ваши проблеми. Ако искате партньорът ви да се ангажира, забравете за собствените си проблеми и се съсредоточете върху техните... И не така, както ги виждате, а както те го правят. Покажете им, че вие сте решението на техните проблеми“, каза той пред POLITICO.
„Президентът Зеленски се провали в това. Той говори за справедливост и Европа, публично, игнорирайки как електоратът на Тръмп възприема ситуацията. Надявам се, че американският президент има мъдростта и способността да реагира на събитията с яснота и прагматизъм“, добави той.
Въпреки несигурността обаче украинският лидер получава широка подкрепа у дома, тъй като е отстоял позицията си. Дори законодатели, които бяха силно критични към неговото лидерство, публично се обединяват около него – въпреки че в лични разговори някои казват, че не е успял да адаптира езика си към новата администрация на САЩ. Но всички го виждат като вярно отразяващ украинското обществено мнение, страстно защитаващ тяхната брутално нападната нация и изразявайки тревогата, която се усеща в цялата страна относно възможността за прекратяване на огъня, което ги прави уязвими на повтарящи се актове на руска агресия.
Това наистина беше побой над един човек от лидера на много по-голяма държава – такъв, който се предполагаше, че е приятел. Това беше тормоз“, каза опозиционният депутат Леся Василенко. „Зеленски излезе доста силен.“
Депутатът Микола Княжицки съжали за инцидента. „Срещата между Зеленски и Тръмп не трябваше да се проваля. Ангажирани сме за сътрудничество с Америка и се надяваме, че емоциите ще утихнат, което ще позволи на диалога да се върне в конструктивно русло. Украинците повече от всеки друг искат мир. Ние сме готови за преговори, но те трябва да идват от позиция на сила, а не на капитулация“, каза той пред POLITICO.
Големият въпрос е дали щетите са непоправими. Някои от украинската страна възлагат надежди на последващата реакция на Тръмп, когато той се отправи към своя курорт във Флорида.
Не му е излизала пяна от устата. И някои хора в администрацията ми посочиха това. Чувството на Тръмп изглежда е, че Зеленски не е в благоприятно психологическо състояние поради стреса от последните три години“, каза републиканският външнополитически експерт пред POLITICO.
„Мога да ви кажа обаче, че без споразумението за полезни изкопаеми няма начин Тръмп да отиде в Конгреса, за да поиска повече пари за Украйна. Това беше всичко. А без него вероятността е нула.“