Moody’s понижи кредитния рейтинг на БЕХ
Планираното изграждане на два нови блока в АЕЦ „Козлодуй“ притесни международната компания
Moody’s понижи кредитния рейтинг на Българския енергиен холдинг (БЕХ), става ясно от съобщението на сайта на международната компания. Доводите ѝ са свързани с лошото финансово състояние на държавното дружество, като се изтъква и планираното изграждане на два нови блока в АЕЦ „Козлодуй“.
Перспективата в оценката на Moody’s за БЕХ е понижена от позитивна на стабилна. Дългосрочният рейтинг остава на ниво Ba1/Ba2, но се изтъкват сериозните проблеми с ликвидността.
Промяната на перспективата на стабилна отразява несигурността, произтичаща от планираното добавяне на два нови блока на атомната електроцентрала (АЕЦ) на съществуващата площадка на АЕЦ „Козлодуй“, посочва Moody’s.
Според кредитната агенция изграждането на нови блокове на АЕЦ ще повиши значително рисковия профил на БЕХ предвид предизвикателтвата, свързани с изпълнението на такъв голям и сложен проект. „Освен това общата очаквана инвестиция по проекта от над 14 млрд. щатски долара има потенциал да натежи значително върху финансовите показатели на компанията“, гласят мотивите.
По-рано този месец бе подписано споразумение с консорциум, включващ Hyundai Engineering and Construction и Westinghouse Electric Company, за инженеринг на бъдещите 7 и 8 блок на АЕЦ-а. Проектирането струва 350 млн. долара, като то трябва да подготви окончателното инвестиционно решение догодина. Строителство се очавка да започне евентуално през 2026 г., а с него да скочат и капиталовите разходи на БЕХ, под чиято шапка се намира АЕЦ „Козлодуй“.
Потвърждаването на рейтинга отразява настоящата финансова гъвкавост на БЕХ и ниския ливъридж, изразен като съотношение между средствата от дейността и нетния дълг от около 248.1% в края на 2023 г.
Moody’s оценява капиталовите наличности на БЕХ като достатъчни, за да покрива холдингът своите дългове. Въпреки това обаче очаква холдингът да потърси допълнително външно финансиране догодина – с мотива, че такова би било необходимо, „ако капиталовите разходи за проекта за атомна електроцентрала започнат да се ускоряват от 2026 г. нататък.
Като цяло оценяваме самостоятелното управление на ликвидността на БЕХ като слабо.“
Заключението си Moody’s отдава на факта, че БЕХ разчита почти изцяло на своите пари и парични еквиваленти и вътрешно генерирани парични потоци за своето управление на ликвидността, което е централизирано на ниво дружество майка. „Тъй като ликвидните резервни линии съществуват само под формата на малки овърдрафти на ниво дъщерно дружество, компанията е изложена на риск от пазарни смущения“, посочва компанията.