Вечерни новини: Море от жилища; Защо газът от Александруполис е важен за България?
МФ иска спешен разговор с политиците за ескалиращия дефицит в бюджета

© ECONOMIC.BG / Красимир Свраков
„Купувач над море от жилища“: Какво се случва на пазара в България?
„Странник над море от мъгла“ от немския художник, представител на Романтизма – Каспар Давид Фридрих – даде началото на дискусия за жилищния пазар в България, която се проведе в четвъртък в София.
По този артистичен начин Ясен Георгиев, изпълнителен директор на Институтa за икономическа политика, започна своя анализ на макроикономическата обстановка в България и Европейския съюз по време на форума, организиран от списание „Мениджър“. Той прави аналогия с имотния пазар в България, който определено изглежда странен, а купувачите навлизат в гъста мъгла, когато решават дали, къде и какво жилище да придобият.
Защо терминалът в Александруполис е толкова важен за България (снимки)
40-минутно пътуване с лодка навътре във водите на Бяло море отвежда до внушителния терминал за втечнен газ в Александруполис. Плаващото съоръжение с височина малко над 26 метра, дължина от 44 метра и ширина над 288 метра е от изключително значение за България, тъй като с него страната ни си осигурява доставки на газ, при това с неруски произход – цел, към която цяла Европа се насочи след войната на Русия в Украйна. Казано накратко: с 20-процентовото си участие в терминала България все по-уверено крачи към своята енергийна независимост.
Не само размерите на плаващото съоръжение обаче са впечатляващи. От технологична гледна точка в перфектна симбиоза работят редица елементи, които са решаващи за оперирането му – нещо, което и служебният енергиен министър Владимир Малинов отбеляза в четвъртък, когато посрещна първите количества газ за октомври, осигурени от френската компания TotalEnergies Gas and Power Ltd. след търг на „Булгаргаз“.
МФ иска спешен разговор с политиците за ескалиращия дефицит в бюджета
Министерството на финансите настоява за провеждането на политически дебат за мерките, които да бъдат заложени в Бюджет 2025, както и в средносрочния фискален план за следващите 4 години. По закон МФ трябва да внесе проектобюджета си до края на месец октомври, т.е. дебатът, който ведомството иска да бъде проведен, ще бъде в условията на предизборна кампания.
„Ключова роля в развитието на страната“: Какво е бъдещето на ББР?
Българската банка за развитие (ББР) има ключова роля за икономическия растеж на страната. Пътят на развитие, по който държавната финансова институция е поела, е базиран на добрите практики на Европа. Банката се развива в посока осигуряването на подкрепа и устойчивост при постигането на целите, заложени в публичните политики на национално и местно ниво.
Това каза служебният министър на иновациите и растежа Росен Карадимов, принципал на насърчителната банка, по време на международната конференция „Банките за развитие – инструмент за по-добро използване на публичните средства“ по повод 25-ата годишнина на държавната банка.
Съдът на ЕС отмени спорното изискване за връщане на камионите на 8 седмици
Отменя се задължението за връщане на камионите на всеки осем седмици в държавата по регистрация след извършването на международни курсове. Това бе задължителна разпоредба, залегнала в пакет „Мобилност I“, но няколко страни, сред които и България се възпротивиха. Решение на Върховния съд на Европейския съюз отменя разпоредбата.
Сега в решението на съда се посочва, че законодателят не е направил правилна оценка на мярката.
50 години от първата копка на „Хемус“: Завършването на магистралата е мираж
На 4 октомври 1974 г. е направена първа копка на станалата пословична българска магистрала „Хемус“. Планирана още тогава с дължина 418 километра, амбициозният инфраструктурен проект трябва да свърже София и Варна. 50 години по-късно обаче от нея са построени едва 191 километра – и почти нищо в последните 30 години.
Към днешна дата „Хемус“ се свързва с незаконно строителство, изнесени милиони в чували и раздадени огромни аванси. Почти всеки един срок за раздробената на няколко лота магистрала се отлага, а на завършването й се надява цяла Северна България, главно заради надеждата, че ще събуди икономически заспалите региони. Краят й обаче в скоро време не се вижда, а през последните години и нито един министър не се нагърбва да каже кога ще е готова изцяло, тъй като има лотове, които дори не са започнали да се строят.
VI блок на АЕЦ „Козлодуй“ излиза в планов ремонт
VI блок на АЕЦ „Козлодуй“ влиза в планов годишен ремонт на 18 октомври и презареждане с ядрено гориво. През този период отново ще бъде направен опит да се проучат всички проблемни тръбички в трети парогенератор на блока. Това стана ясно по време на конфереnция за журналисти, организирана от Агенцията за ядрено регулиране (АЯР).
Анализът, който се прави със специални сонди, се поръчва за втора година по програма на АЯР, а целта е да се изследват фактите за протечките. Миналата година регулаторът отново опита да установи къде точно е проблемът, но изследванията не са успели да намерят проблемите, като сега ще се използва различна технология за сондиране.