МФ иска спешен разговор с политиците за ескалиращия дефицит в бюджета
Ръстът на разходите изправарва значително този на приходите – трябва да се вземат мерки
© ECONOMIC.BG / БТА
Министерството на финансите настоява за провеждането на политически дебат за мерките, които да бъдат заложени в Бюджет 2025, както и в средносрочния фискален план за следващите 4 години. По закон МФ трябва да внесе проектобюджета си до края на месец октомври, т.е. дебатът, който ведомството иска да бъде проведен, ще бъде в условията на предизборна кампания.
Това трябва да е бюджет на България, а не на служебното правителство“, заяви служебният финансов министър Людмила Петкова.
Тя изнесе данни от направен анализ на приходите и разходите за последните три години, както и предварителни данни за 2025 г. на база настоящото законодателство.
Според тях догодина приходите ще нараснат със 7.2 млрд. лв., което представлява годишен ръст от 7.7%, докато разходите нарастват с 18.1 млрд. лв., или годишен ръст от 18.2%.
Както се вижда от числата, разходите растат със силно изпреварващ темп спрямо приходите.
С други думи: тези числа показват, че ако бъдат записани във финансовата рамка за следващата година, бюджетният дефицит ще надхвърли 16 млрд. лв. За сравнение, тазгодишната „дупка“ се очаква да бъде 6.2 млрд. лв.
Министърът обаче подчерта, че това не представляват параметри по бюджета за 2025 г., а само илюстрация на ситуацията.
Според нея, за да бъдат коригирани тези параметри в Бюджет 2025, трябва да има политически диалог за обсъждане на конкретни мерки, които да свият бюджетния дефицит в границите на 3% или различни комбинации от приходни и разходни мерки.
Варианти има всякакви“.
Какви са конкретните мерки, които финансовото министерство ще предложи, министър Петкова не пожела да посочи и не отговори дали те включват вдигане на данъци. Тя не обясни и дали в тези параметри влиза плащане по Плана за възстановяване, както и какви средства са калкулирани по инвестиционната програма за общините, чийто размер за трите години (2024, 2025 и 2026 г.) набъбна до внушителните 7.1 млрд. лв.
За нея министърът уточни, че се прави анализ на всички проекти на какъв етап са, за да има цялата картина за капиталовата програма за следващата година.
Планът за възстановяване
По отношение на Плана за възстановяване, Петкова посочи, че не може да се каже какви пари ще дойдат от него догодина. Тя повтори, че България е единствената държава без изменение на Плана за възстановяване в глава RepowerEU и призова за дебат в Народното събрание, защото
средствата, които ще загуби България, са в размер на милиарди левове“.
Тя допълни, че следващата седмица ще обсъди с представителите на Европейската комисия дали срокът 15 – 20 октомври за изпращане на поправките в Плана за възстановяване може да бъде удължен.
Еврозоната
Петкова коментира и влизането на България в еврозоната, като заяви, че очаква най-късно през декември да бъде покрит инфлационният критерий за членството.