МТ разчита на поколение Z да реши проблема с работната ръка в туризма
Ведомството започва кампания за привличане на най-младите към сектора

Снимка: Министерство на туризма
Проблемът с липсата на работна ръка в българския туризъм се задълбочава и ресорното министерство предприема нов подход за решаването му – обръща се към поколение Z.
По данни на Министерството на образованието и науката (МОН) само 20% от завършващите специалности в сферата на туризма се реализират в отрасъла, което означава, че имаме голямо разминаване и разхищение на огромен ресурс за обучение на хора, които впоследствие не отиват на работа в туризма. Това каза зам.-министърът на туризма Мариела Модева по време на заседание на Междуведомствения съвет за кадрите в туризма.
Необходимо е да бъдат отчетени редица фактори, които влияят на сектора. Все повече трябва да се съобразяваме не само с демографския срив и засиленото обезлюдяване на редица региони, но и с уникалните характеристики на представителите на поколението Z, които съставляват голяма част от европейската работна сила“, изтъкна тя.
Сред необходимите мерки, които трябва да бъдат предприети, са гъвкавост при адаптиране на учебните програми, работната среда и условията. Специален акцент трябва да се постави върху т. нар. „учене чрез правене“, което се изразява в дуалното образование.
За да привлече повече млади хора в сектора, Министерството на туризма организира кампания, насочена към сътрудничество със специализираните училища по туризъм, което е ключово за решаване на проблема с кадрите. Провеждат се серия от срещи в професионалните гимназии по туризъм в страната. Сред предстоящите планове на Министерството на туризма е да подпомага провеждане на състезание за ученици в средното образование, обучаващи се в туризма.
Друго важно направление на работата е сътрудничеството с висшите училища, които са гръбнакът на туризма в България, защото осигуряват 70% от кадрите в бранша, а те във фирмите от сектора са около 26 000.
По време на срещата Асоциацията на българските туроператори и туристически агенции представи актуални тенденции на трудовия пазар и развитие на уменията в туристическия сектор в резултат на пандемията, като предложи реализирането на Пътна карта за преодоляване дефицита на работна сила, включваща комуникационна кампания, обширно проучване на дефицитите – на кадри и на умения, колаборация с Платформа за работа и работа с поколението Z – форми на образование и мотивационни програми.
На заседанието стана ясно, че до края на годината се очаква и изменение на Списъка на професиите за професионално образование и обучение, като Министерството на туризма ще съдейства за актуализирането му в частта, засягаща професиите в сферата на туризма.
Големият проблем
Липсата на работна ръка в сектор "Туризъм" не е от днес. От години той стои на дневен ред, а опити да неговото решаване се правят, но без успех. Според Полина Карастоянова, председател на Сдружение "Национален борд по туризъм", която беше гост в седмия епизод на подкаста на Economic.bg – "Едно наум", единственият работещ модел е вноса на работна ръка от трети страни. Тук обаче възникват редица административни проблеми, които пречат на решаването на проблема.